Връщат полигоните в обучението на шофьори, търновският е в разруха и микросметище
Полигоните да се върнат в часовете за обучението на бъдещите шофьори, е намерението на Министерството на транспорта и съобщенията
Задължителната подготовка беше премахната преди близо 30 години, а много от терените бяха разпродадени.
Сега държавата смята да изгражда нови върху свои имоти, а финансирането да бъде осигурено по линия на фондовете за пътна безопасност.
Ако това стане факт, инструкторите във Велико Търново ще се видят в чудо, защото единственият полигон в старата столица, до Гробищния парк по пътя за Беляковец, е като разграден двор и никой не го стопанисва. Беше така потънал в мизерия, че ентусиасти от „Доброволно чистене“ си го бяха избрали да го чистят в края на 2022 г. Навремето той е строен от КАТ върху общинска земя от близо 8 декара, като са оформени площадки на три нива. Според запознати Общината води преговори с МВР още от 2016 г. да придобие изцяло собственост върху имота и той да стане общински. А на по-късен етап полигонът да бъде изчистен от треви и храсти и да се дава под наем на автошколите.
Дали ще бъде благоустроен съществуващият полигон, или ще някъде ще бъде построен нов, това си е сериозна инвестиция.
В обучението на кандидат-шофьорите и сега има задължително часове на учебна площадка, но няма изпит на полигон. „От по-стари инструктори съм чувал, че там се губят много часове, а курсистите не могат да се научат да шофират в реална пътна обстановка и да боравят с автомобила. Така че като цяло масовото мнение на инструкторите е, че изпитът на полигон е ненужен, но не и самата подготовка, защото там се полагат първите знания и умения, и то в по-спокойна обстановка. Има ли изпит, десетте часа допълнително само ще натоварят с около 300 лв. финансово кандидат-шофьорите, а в същото време ефектът няма да бъде толкова осезаем“, коментира за „Борба“ управител на автошкола във Велико Търново.
Ана РАЙКОВСКА