Показаха златни обици, рядък медальон с император Каракала и артефакти от римските гробници край Стражица
Тракторист откри семейния некропол при есенна оран в с. Нова Върбовка
Само месец след приключването на археологическите разкопки в землището на стражишкото село Нова Върбовка РИМ Велико Търново показа богатите находки от двете римски гробници.
Историята за тези съкровища е подобна на много други. При есенна оран в началото на декември м. г. тракторист закача варовикова плоча, под която се оказват изключително ценни и неотваряни римски гробници. Първи на повикването на кмета на с. Нова Върбовка Тодор Илиев се отзовава археологът Недко Еленски, а спасителните разкопки при много лоши метеорологични условия се извършват от Калин Чакъров и Михаела Томанова и приключват малко преди Коледа.
В едната римска гробница е открит скелет на 2-3-годишно дете,
в другата – на мъж между 50 и 60 години и на съпругата му, на години между 45 и 49, все още хипотетично, защото не са правени ДНК анализи, а само антропологични, уточни в началото Калин Чакъров. Информацията за пола и възрастта дължим на гл. ас. Надежда Атанасова от Националния институт по експериментална антропология. Най-вероятно става дума за семейна трагедия, а гробниците, издаващи висок социален статус, защото са зидани с тухли и измазани с хоросан, са семейният некропол на богато земевладелско семейство.
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ИНТЕРЕСНИ СА НАХОДКИТЕ ОТ ДВЕТЕ ГРОБНИЦИ. В ТАЗИ НА ДЕТЕТО СА ОТКРИТИ ЧИФТ МАЛКИ ОБИЧКИ, два стъклени лакримария, където професионалните оплаквачки са събирали сълзите си, а после са поставяли благовония. Любопитно е, че в единия лакримарий е останала малко течност, която тепърва ще бъде изследвана.
„Освен тях в детския гроб е поставена и цяла амфора, в която по всяка вероятност е имало вино, също част от погребалния ритуал“, разказва Калин Чакъров.
Една от най-ценните находки е много добре запазеният медальон на император Каракала,
изсечен в град Пергам, Мала Азия. На опаката страна има изобразена прекрасна сцена от посещението на императора в този град през 214 г., където той търси изцеление от бог Асклепий. В Пергам има прочуто негово светилище. Медальонът е много рядък и вече е част от фонда на РИМ – Велико Търново. Той е на практика бронзова монетна единица, която обаче поради големината си не участва в паричното обръщение. Надписите са на старогръцки, а пазарната му стойност е по-голяма от тази на сребърен динар.
В по-късния гроб, на мъжа и на жената, също има представителни накити като разкошни златни обици, открити до скелета на жената. До тях е открита и позлатена висулка със стъклено мънисто.
Интересна и много добре запазена е и фибулата,
която се състои от няколко вида метал и е с плътно посребряване. Тя е служила за закопчаване на дрехата. Хубавото е, че при тези разкопки успяхме да проучим, предпазим и съхраним информацията за некропола“, обобщи археологът Калин Чакъров. А директорът на музея д-р Иван Църов заяви, че вероятността там да има още гробове е голяма, но разкопки няма да се провеждат. Сред другите находки са глинена малка лампичка, детска огърлица със стъклени мъниста, монети.
Кметът на Стражица Йордан Цонев вече си е поискал находките за града, но тъй като там няма условия за съхранение и опазване на тези съкровища, те ще се пазят в Регионалния исторически музей – Велико Търново.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката