Предлагат завещаната от художника Иван Христов галерия да стане музей на Радко Радков
Показаха гипсова скулптура на поета, оригинална тетрадка със стихове и членската му карта в Съюза на българските артисти
ЗАВЕЩАНАТА ОТ ХУДОЖНИКА ИВАН ХРИСТОВ КЪЩА ГАЛЕРИЯ НА УЛ. „ГУРКО“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ДА БЪДЕ ПРЕВЪРНАТА В МУЗЕЙ НА ГОЛЕМИЯ БЪЛГАРСКИ ПОЕТ РАДКО РАДКОВ.
Предложението е на инж. Тихомир Манев, който съхранява вещи на любимия роден творец, предадени му от неговите близки. По думите му е възможно на първия етаж да бъдат разположени картини на художника, а на втория да бъде създадена експозиция за Радков.
Още по-интересен е фактът, че самият Радко Радков е живял от 1985-а до 1992 година във въпросната къща, която в момента е в много лошо състояние и се руши.
„Няма никакъв конфликт в това да съществува един такъв музей, в който да бъдат експонирани и картините на търновския художник, и на Радко Радков“, сподели инж. Манев. Идеята му беше споделена при откриването на изложбата „И словото е истинският свят“ по случай 84 години от рождението на поета в НЧ „Надежда“.
ЕКСПОЗИЦИЯТА БЕШЕ ОТКРИТА ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ЧИТАЛИЩЕТО АРХ. ДОНКА КОЛЕВА. Тя припомни, че по предложение на ръководството преди четири години към културния календар на Общината се е създал форумът „Литературно Търново“. Именно там се родила идеята да се направи архивен фонд, посветен на различни творци, който след това да прерасне в литературен музей.
В настоящата изложба, посветена на Радко Радков, могат да се видят негови документи.
Показана е членската му карта в Съюза на българските артисти, както и оригинална тетрадка с негови стихове. Особено интересно е писмо от поета Николай Лилиев, което е адресирано до Радков. Показани са лекциите му по латински, които е чел във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Също и различни негови издания, включително ученическата книжка на Радков от Духовната семинария, където е първенец на випуска.
ЗА ПРЪВ ПЪТ ПРЕД ПУБЛИКА БЕШЕ ПРЕДСТАВЕН И ГИПСОВ БЮСТ НА ПОЕТА, ЧИЙТО АВТОР ИСКРЕН АРАБАДЖИЕВ Е РАБОТИЛ НЕУМОРНО НАД НЕГО ЦЕЛИ 8 МЕСЕЦА.
„За да се получи тази глава, направих 30-40 глави на различна възраст. Това е един комплексен образ, създаден по снимков материал. Получи се класическа скулптура“, сподели Искрен Арабаджиев.
Това е третият портрет, който авторът изработва на бележити българи. Първият е на Панчо Владигеров и в момента е върху фасадата на Националната музикална академия, а другият е на Николай Гяуров.
Годишнината от рождението на Радко Радков беше почетена и със среща разговор, където местни творци разказаха спомени за бележития български творец. Ученици от Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ представиха рецитал по стихове на поета. Изложбата и дискусията беше уважена от десетки почитатели на автора.
Михаил МИХАЛЕВ