Фермери блокираха движението край Велико Търново, искат оставката на агроминистъра
Протестиращите настояват за финансови компенсации заради украинския внос на стоки и суровини
ДЕСЕТКИ ЗЕМЕДЕЛЦИ И ЖИВОТНОВЪДИ ЗАТВОРИХА ВЪВ ВТОРНИК СУТРИНТА ГЛАВНИЯ ПЪТ СОФИЯ – ВАРНА, В УЧАСТЪКА КРАЙ ВЕЛИКОТЪРНОВСКОТО СЕЛО ШЕРЕМЕТЯ. Протестиращите блокираха района с тежка агротехника, гориха слама и я гасиха с мляко, под звуците на оркестър. Стопаните организираха символично погребение на бранша с ковчег с надпис „Българското животновъдство“. Производителите са категорични, че утре отново ще повторят действията си и ще спрат трафика за по-дълго време. Увериха, че ще отстъпят само когато исканията им бъдат удовлетворени от управляващите.
„Браншът в момента е леко разделен, но само до няколко дни. Той ще се обедини от само себе си, защото проблемите на животновъди и земеделци са едни и същи. А именно –липса на средства и неадекватната политика на земеделския министър Кирил Вътев, спрямо вноса на украински стоки. Това довежда до протестите. Искаме категорично оставката на г-н Вътев. Ние нямаме против правителството, защитаваме агросектора“, заяви Цанко Цанев, представител на Асоциацията на земеделските производители, Съюза на говедовъдите и Асоциацията на свиневъдите.
Цанев е говедовъд от Поликраище и фермата му произвежда по 25 т. мляко дневно. Уточни, че той и колегите му внасят милиони левове годишно в бюджета, за да получат няколко стотин хиляди лева годишно, които към настояващия момент дори не са изплатени.
По думите му, субсидиите за 2023 г. е трябвало да бъдат преведени през декември, но все още не са осигурени. Това поставят целия сектор в критична ситуация, фалити, освобождаване на работници и задлъжнялост.
„Няма предвидени средства за подпомагане, по линия украинска помощ, за 2024 г. нито за животновъди, нито на зеленчукопроизводители, овощари и зърнопроизводители. Освен това субсидиите за чувствителните сектори са намалени с от 30 до 50%. На всичкото отгоре, министър Вътев беше обещал да намали административната тежест, но нищо подобно не се случи. Ние да си гледаме животните или реколтата или да попълваме чек листи? Имаме нови 7 чек листи в животновъдството. Да взимаме проби от различни парцели, да ги караме в акредитирани лаборатории из страната за изследване, това са огромни средства.
Цените ни стоките ни спада, а всичко друго върви нагоре. За да направим подобрения във фермите, ни трябва помощ. Имаме заеми, всички сме потънали в кредити.
На капак на всичко е противопоставянето на бранша, това е неморално поведение на земеделския министър. Той действа на принципа „Разделяй и владей“, коментира Цанев.
Протестиращите бяха категорични, че изнесените от премиера акад. Николай Денков в понеделник вечерта данни за огромни печалби на агропроизводителите са неверени. Твърдят, че в посочената от министър -председателя сума влиза общата печалба на производителите и преработвателите.
„Още в края на миналата година, след невключването на средства за помощта заради Украйна, предупредихме, че това неминуемо ще доведе до напрежение в сектора. Искаме средства, компенсация, заради украинския внос за всички чувствителни сектори.
НСИ доказва загуба при зърнопроизводителите средно с 27лв. на декар. Голяма част от зърнопроизводителите имат специфичен формат на годишно отчитане, срокът им е 30 юни, а средствата трябват сега.
Чувствителните сектори миналата година получиха около 180 млн. лв. помощ заради Украйна. В момента предложението е за 150 млн.лв. което не ни удовлетворява.
Има поредица от закона, които стоят на трупчета от години, затова искаме закони, които дават подкрепа и развитие на всички сектори. Фалитите в животновъдвтвото са тенденция и трябва да бъдат овладяни“, заяви Симеон Караколев, член на Българската аграрна камара и съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
„Протестирам, защото преговорите не се случват. От предния път стана нарицателно за нашите протести –„С терористи не се преговаря“. А ние с кого да преговаряме тогава? Управляващите не се съобразяват с нас. Трябва да направят така, че да останат наистина реални фермери, особено в животновъдството. Там нещата са под всякаква критика. Държавата не прави нищо нас“, заяви Красимир Кирилов, който отглежда 22 крави и 80 овце в стопанство край Шереметя.
„На първо време трябва да се замислят управляващите как се раздават субсидиите. Защото субсидията, когато е върху производството, ще е много по-добре. Човек, когато произвежда, тогава трябва да получава. А сега субсидиите са на ушна марка. За да има кой да краде от виртуални животни“, допълни той.
Колегата му Георги Георгиев от Сухиндол също споделя мнението, че държавата неглижира сектора. Той оглежда 400 овце и кози.
„Положението е зле в целия аграрен сектор. Искаме държавата да ни гледа като майка, а не като мащеха. Аз съм от 30 години в бранша, а нещата се влошават с всеки изминал ден. Субсидиите трябва да се дават навреме. Предни години са ни изплащали парите до Коледа, за да можем да си планираме разходите. Сега чакаме чак пролетта плащания, а нас ни трябва пари, защото зимата е най-тежко. Никакви доходи нямаме, само разходи“, заяви Георгиев.
Галина ГЕОРГИЕВА
Според мен капризите ви не са оправдани. Омръзнахте с вашите оплаквания, Джобовете Ви са пълни, хамбарите пълни, продължавате да изстисквате хората с високи цени на храните, все едно, че злато ядем, а и сега не ви стига. Аз бих първо отправила едно запитване към мен , дали наистина имам повод да се оплаквам?
Со кротце, со благо и со малко кютек и работата ще стане…особено за зърнарите.