ОбществоПавликени

Заради високата цена за депониране от Община Павликени призоваха гражданите да компостират и събират разделно

„Трябва да се повиши количеството разделно изхвърлени отпадъци, на компостираните биоразградими отпадъци, както и да се намали изобщо количеството на изхвърлените вещи чрез повторната им употреба.

Ползите от това са много и веднага ще бъдат усетени от нашите жители. Рисковете за околната среда от депонирането са големи.

Наред с това заплащаме и висока цена за всеки тон депониран отпадък. Затова ние в местната власт имаме интерес да се намали количеството депонирани отпадъци, което означава да се увеличат алтернативите му – разделно събиране, компостиране, намаляване на количеството отпадъци като цяло. Наред с това стремежът ни е да поддържаме високо ниво на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване като поддържаме и социално приемливо ниво на такса битови отпадъци“, заяви кметът на Павликени инж. Емануил Манолов на кръгла маса за политиката на управление на отпадъците. Тя бе по инициатива на „Бизнес общност Павликени“ (БОП), като в нея участваха кметът и експерти от местната администрация.

След смисления диалог е постигнато единомислие, че ще се направи всичко възможно да не бъде застрашено здравето на жителите на община Павликени и да не се позволи замърсяване на територия на общината, включително и на земеделските земи.

В хода на срещата е обсъдена и нуждата от повече превантивни мерки – обучителни модули за хора от всички възрасти с акцент върху учениците, както и повече комуникация и представяне на възможностите за разделно събиране на отпадъците в общината.

Тъй като общественият интерес към темата бе голям, срещата можеше да се гледа на живо онлайн в канала на Община Павликени в Ютуб.

Ана РАЙКОВСКА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *