Горещи новиниСпорт

Юноши от школата на „Ботев“ решиха мача на „Колежа“, Ловре Кнежевич и Ники Янков пропуснаха шансовете на „виолетовите“

„Етър ВТ“ загуби с 2:0 гостуването на „Ботев“ в Пловдив и остава на последно място в класирането на Първа лига. И двата гола за „канарчетата“ отбелязаха млади футболисти от школата на клуба.

“Виолетовите” бяха без петима футболисти на “Колежа”. Кольо Станев и Мартин Моран са наказани, Крум Стоянов и Шано Буколда – контузени, а Моузес Кандидус не получи разрешение да играе в мача, тъй като е преотстъпен от “Ботев”. Така дебют като титуляри направиха Ларучеа и Василев, а в групата бяха и юношите– Атанас Атанасов, Радослав Найденов и Георги Иванов.

Срещата стартира спокойно на терена, за разлика от ситуацията на трибуните. Още в началото на мача имаше напрежение между фенове на домакините в сектора зад вратата, където се събират крайните бултраси. Стигна се и до бой с юмруци.

Първият изстрел към една от двете врати дойде в десетата минута и бе дело на Самуел Акере пред границата на наказателното поле, който обаче беше избит от вратаря на гостите Мартин Величков. След това кълбото попадна отново в Акере, който пробва нов изстрел, но топката бе изчистена в корнер.

В 19-ата минута пловдивчани бяха близо до откриване на резултата. Тогава капитанът Ивелин Попов центрира от корнер на втора греда, където Фаустас Степонавичюс бе тотално забравен и с десния крак засече кълбото, но то срещна левия страничен стълб на Величков.

В 38-ата минута етърци пропуснаха най-чистия шанс да открият резултата. Жан-Марк Тибуе проби добре отляво и центрира на втора греда към Ловре Кнежевич, който бе оставен непокрит и засече топката от метър-два, но не успя да уцели вратата на Матвей Игонен.

Във втората минута от добавеното време на първата част великотърновци организираха бърза контраатака, при която Иван Василев изведе в коридор Ловре Кнежевич на десния фланг. Последва ниско центриране към втора греда, където обаче Николай Янков стреля високо над вратата бранена от домакините.

В началото на втората част борбата между двата тима продължи, като постепенно „Ботев“ натисна в търсене на попадение.

В 70- ата минута „канарчетата“ създадоха най-чистата ситуация за попадение през втората част. Ето’о намери отлично отдясно в наказателното поле Николай Минков, който предостави топката за Ивелин Попов. След това обаче двама  си попречиха, но все пак капитанът центрира към границата на вратарското поле, където Георги Николов се извиси и стреля опасно с глава, но вратарят Величков показа чудесен рефлекс и спаси.

Секунди след това, домакините разиграха след ъглов удар, като Николай Минков намери  Самуел Акере. Последва центриране на младия нигериец към наказателното поле на етърци, където влезлият от пейката Дидис Лутумба-Питах не успя да изчисти и качи топката на главата на Атанас Чернев, който я насочи към вратата и с помощта на левия страничен стълб даде аванс на „Ботев“- 1:0, с първия си гол в българския футболен елит. Самуел Акере проби отдясно в 75- ата минута, навлезе в наказателното поле и стигна до аутлинията, след което подаде към Укаки, който бе на чудесна позиция, но се подхлъзна и не успя да нанесе добър удар, като падайки на тревата стреля покрай дясната греда на Величков.

Вторият гол падна в 86-ата минута.  Ивелин Попов отне топката в половината на гостите и я пусна към Георги Николов, който намери Джеймс Ето’о, а той изведе влезлия от резервната скамейка Димитър Папазов. Младият футболист излезе сам срещу Величков и не сбърка, пращайки топката във вратата с хубав удар в долния му ляв ъгъл за 2:0. Това също бе първи негов гол за „Ботев“ в мъжкия футбол.

„Етър ВТ“: Мартин Величков, Жан-Марк Тибуе, Хосекарлос ван Ранкин, Георги Александров, Георги Ангелов, Келиан Гесум /87 Мартин Николов/, Горка Ларучеа, Николай Янков /69 Дидис Лутумба- Питах/, Йоаким Карсела, Ловре Кнежевич /76 Ивайло Димитров/, Иван Василев.