Забава и знание

Над 90% от мастилата за татуировки съдържат вредни химикали

Илюстрация: Пиксабей

Тестове на 54 проби мастило показват, че 45 от тях съдържат съединения, които не са посочени на етикета.

„Това е първото проучване, което изрично разглежда мастилата, и вероятно е най-изчерпателното, защото се спира точно на пигментите“, каза д-р Джон Шверк, химик от университета в Бингхемптън, който е ръководител на изследването.

Най-често срещаното вредно вещество е полиетиленгликол

– съединение, което е свързано с увреждане на органи, включително некроза в бъбреците.

Сред другите съединения са вид антибиотик и 2-феноксиетанол, който се свързва с дисфункция на нервната система при бебета.

Управлението за контрол над хранителните продукти и лекарствата на САЩ (FDA) ще започне да регулира мастилата за татуировки през следващите месеци, след като гласуването в Конгреса в края на 2022 г. му даде правомощия за това. Законодателите взеха решение за промяната

след множество съобщения за заболявания, причинени от замърсявания чрез татуировки.

В проучването, публикувано в списание Analytical Chemistry, учените са събрали проби от мастило от девет производители. След това съставките, открити при тестовете, са сравнени с тези, посочени на етикетите на мастилата, за да се разкрият несъответствията.

Полиетиленгликолът, открит в мастилата, може да се използва в татуировките като сгъстяващ агент, което улеснява нанасянето им. Той се използва и в други продукти, като например в продукти за измиване на тялото, фондьотен и дори в лак за коса.

2-феноксиетанол, който също е открит в някои от мастилата, може да бъде добавен като консервант, предполагат експертите, тъй като спира развитието на микроби в мастилото след отваряне на бутилката.

Мастилата за татуировки, внасяни в тялото от татуистите, могат да бъдат абсорбирани от макрофаги – вид бели кръвни клетки, които задържат мастилото в кожата и така поддържат татуировката на място. Но в някои случаи е възможно

примеси да попаднат в кръвния поток и да се разпространят по цялото тяло,

което повишава риска от нежелани странични ефекти, като например увреждане на органи.

Дерматолозите и преди са предупреждавали за татуировките, като са казвали, че те затрудняват откриването на рак на кожата и съдържат примеси, които могат да повишат риска от усложнения.

Д-р Шверк заяви: „Надяваме се производителите да приемат това като възможност за преоценка на процесите си, а художниците и клиентите да го приемат като възможност да настояват за по-добро етикетиране и производство на материалите за татуировки“.

БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *