Горещи новиниКултура

С „Благ мехлем“ Бойка Асиова върна читателите в позабравените години на детството

Писателката Бойка Асиова представи своята най-нова книга „Благ мехлем“ пред великотърновската публика.

Бойка Асиова

Срещата с читателите беше част от форума „Фоайе на книгата с автограф“, организиран от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“.

Книгата е разделена на три части и включва кратки разкази за детството на авторката в Разлог. Баща й по онова време е бил кмет на града, а на втория етаж от къщата се нанася на квартира великотърновско семейство.

„Аз не мога да му определя жанра – дали разкази, спомени или есета. Това са истории, обединени от това заглавие.

Бойка АсиоваНаистина мама правеше благ мехлем. Това е восък, сакъз, зехтин и стърготини от бъз. Мама го правеше в плитка чинийка и винаги имаше за ожулено, за изгорено, за рани“, разказа Бойка Асиова.

По думите й всички истории в книгата са реални. Някои са й разказвани от нейната майка, която казвала за дядо й, че и библия да се напише за него, ще е малко. Тази и другите книги на авторката тя дължи именно на майка си, от която попивала спомени.

Героите в книгата са от Разложкия край, където имало и много бежанци от Егейска Македония и руснаци, които донасят непознатото дотогава сладко от малини.

„Срещу нас живееше един от руснаците, който е бил жп инженер, той се озовава в Перник, след това в Разлог и пише на другите руснаци да дойдат там, защото знаете ли какви момичета и какви красиви планини има тук. И така те идват, изпоженват се за местните моми, които подвиват кок и започват да правят сладко от малини“, спомня си Бойка Асиова.

Най-мъдрият герой в „Благ мехлем“ не може да бъде определен. Според авторката е важно човек да е учен и да може, но подчертава, че е важно преди всичко хората да са добри.

Бойка Асиова използва и много стари думи в своите книги. Има и десет речника на чуждите думи в българския език.

„Сега умират думи, умират песни, умират имена. Това е умиране на култура. Виновни са живите човеци. Няма език, който да не се обогатява от местните говори. Вазов взема родния език в насипно състояние и прави българския език. Трябва да не позволяваме да умират думи“, каза още авторката.

Книгата й „Благ мехлем“ беше анонсирана от д-р Радка Пенчева, която е уредник на къщата музей на Емилиян Станев.

Михаил МИХАЛЕВ

Снимки: авторът

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *