Дават общински площи около блоковете за паркинги и градинки
30% от великотърновци ще се възползват от наредбата за предоставяне на прилежащата площ на етажната собственост
Във Велико Търново от 2020 г. действа Наредба за предоставяне, поддържане и използване на прилежащата площ към сгради в режим на етажна собственост в кварталите с комплексно застрояване. Съгласно нея граждани могат да получат паркинги, места за отдих, зелени площи и др. Заради големия интерес зам.-кметът проф. Георги Камарашев разясни нужните условия.
Не всички в града ще могат да се възползват и да управляват площи пред блоковете си, а това е възможно на този етап в кварталите „Бузлуджа“, „Картала“, „Колю Фичето“, „Чолаковци“ и част от широкия център.
ЛЕГИТИМЕН ДОМОУПРАВИТЕЛ
Първо гражданите трябва да си изяснят дали тяхното местоживеене се намира в квартал с комплексно застрояване.
Това става с писмо до дирекция „Строителство и устройство на територията“ или на място в кметството. На представителя ще му бъде обяснено в кой урегулиран парцел е неговият жилищен блок, съотнесено към Наредбата. Етажната собственост след това има право да кандидатства да й се предостави за ползване и поддържане съответната прилежаща площ. Преди това обаче хората трябва да направят общо събрание, на което да го решат. Много важно условие обаче е домоуправителят им да е легитимно избран и да не е изтекъл срокът му за управление.
ОЧАКВАНИЯТА НА ГРАЖДАНИТЕ СА, ЧЕ ЩЕ ВЗЕМАТ САМО ПАРКОМЕСТА И ТЕ ЩЕ ИМ БЪДАТ ГАРАНТИРАНИ ПОИМЕННО
„Такова нещо няма. Прилежащата площ може да включва прилежащи към блока паркинг, зелени площи, беседки в тях, детски площадки, дървета, цветни градинки. Общината не може да даде само паркинг“, категоричен е проф. Георги Камарашев. Следващата стъпка е възлагането на проектиране от лицензиран проектант, който да направи разпределянето на парцела. В него влизат паркоместата, зелени площи и други прилежащи елементи, като точно определено е процентното съотношение, разпределено на обитателите.
Не е разрешено всичко предадено да е паркоместа.
С проекта етажната собственост подава документите заедно със заявление в Общината, комисия заседава, одобрява го и й го дава с протокол и заповед на кмета за управление. Забранено е поставянето на бариери и огради, допустими са ограничителни колчета и декоративни храсти и други елементи. Право на етажната собственост е да направи вътрешното разпределение на паркоместата между съседите“, обяснява зам.-кметът.
„Вътрешните улици си остават общинска собственост и не трябва да се бъркат с междублоково пространство и прилежаща територия, дори и да прилича на такова, там наредбата е неприложима. Вярно е, че там паркират коли, но публична собственост не може да бъде включена в наредбата. Хипотезата е само за частна общинска собственост.
При изградени вече сгради, особено през 80-те години в повечето квартали, няма как да се спази „правилото“ за всеки да има паркомясто.
Понякога се включва по-голяма територия на ъгловите входове, а за тези, които са в средата, територията трябва да бъде разделена колкото позволява. Т. е. няма как на всички равнопоставено и равноплощно тя да бъде предоставена. Заради инфраструктурата наредбата ограничава правото на ползване на прилежаща площ, но поне тези, които могат, нека да кандидатстват“, допълни инж. Валентина Миткова от отдел „Териториално развитие“.
ЗАБРАНЕНО Е ПОСТАВЯНЕТО НА БАРБЕКЮТА И КЛЕТКИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЖИВОТНИ
Етажната собственост има и редица задължения за поддръжка на прилежащата площ: косене на трева, кастрене на дървета, грижа за градинката, почистване от сняг, листна маса и битови отпадъци. Гражданите имат право да подменят тротоарните настилки, но само в същите граници, както и за своя сметка да асфалтират отделеното място за паркинг.
Забранява се производствено-стопанска дейност, т. е., не могат да се поставят будки и павилиони.
Недопустимо е също да се поставят гаражи, да се прави там ремонт на автомобили, да се складират вещи, дърва за огрев и строителни материали. Другата забрана е свързана с поставянето на клетки за кучета, на кокошки и др. домашни животни и отглеждането им там. Не може да се поставят барбекюта заради пожарната безопасност, както и да се паркира в зелените площи. Дадената за ползване на етажната собственост прилежаща площ не може да се отдава под наем.
Общината прави периодичен контрол на тези площи и ако се констатират нарушения, заповедта на кмета се прекратява и се отнема правото за управление на етажната собственост.
Първите, които вече се възползваха от наредбата и ще си управляват градинката, са от ул. „Мармарлийска“.
Ана РАЙКОВСКА
ха-ха-ха изглежда вече и до между блоковото пространство опряха, А знаете ли че под много от тези и без това малко останали зелени местенца минават тръбите на парното.Нека си направим с общи средства беседка пък като минат вандалите или багера на топлофикация (след поредната авария) ще разправяме на всички че имали сме били права ,)))
Сврльо светулке несветеща, Запази тъпите разсъждения за себе си! Едвам завърши 8 клас… Помним те!