Водещи новиниЗдраве

Новата въздушна линейка ще стига за 40 минути от В. Търново до София

Болничното вертолетно летище бе възобновено след 33 години пауза

 

ПРЕРЯЗАХА ЛЕНТАТА НА ОБНОВЕНАТА ХЕЛИКОПТЕРНА ПЛОЩАДКА В МОБАЛ „Д-Р СТЕФАН ЧЕРКЕЗОВ“. Рехабилитацията на терена за въздушни линейки стартира през февруари т.г. и продължи около три месеца. Болничното вертолетно летище бе възстановено след 33-годишна пауза със 120 000 лв. от здравното министерство. Значимият проект ще повиши многократно качеството на здравната услуга в областната лечебница и ефективността на медиците за реакция при спешни случаи.

По време на церемонията беше проведен тренировъчен полет с медицински вертолет. Машината кръжа в продължение на няколко минути над лечебницата, а след това кацна в предвиденото за целта място.

Събитието беше уважено от народните представители проф. д-р Костадин Ангелов и Димитър Николов, доц. д-р Петко Стефановски – зам.- министър на здравеопазването, зам. министъра на транспорта Ана Натова, областния управител Ивайло Здравков, кметовете в региона и др.

Отец Славчо извърши празничен водосвет и предаде поздравление на изпълнителния директор на болницата д-р Даниел Илиев от митрополит Григорий.

„Вълнувам се, но съм горд и щастлив, че след повече от 3 десетилетия възстановихме хеликоптерната площадка на областната болница с помощта на здравното министерство и Министерство на транспорта. Така постигаме по-висока здравна сигурност и по-високо качество на спешната помощ. Заедно със завършването на Спешно отделение и Центъра за спешна медицинска помощ, който се строи, постигаме хъб на спешната медицина.

Ще бъдем в помощ на цялата общественост и на всички пострадали при ПТП в Централна Северна България. Благодаря на здравното и транспортното министерство, депутатите проф. д-р Костадин Ангелов и Димитър Николов, които бяха рамо до рамо с нашата болница, на г-н Ангел Търницов, който проектира площадката, на „Пътни строежи – Велико Търново“ АД, на медицинския екип и администрацията на болницата, които се трудиха неуморно тази площадка да стане реалност“, заяви изпълнителният директор на МОБАЛ д-р Даниел Илиев.

„Този проект е изключително важен за жителите на Велико Търново и за всички онези, които намират помощ в областната болница.

Аз съм сигурен, че този хеликоптер ще бъде причината за спасяването на много човешки животи“, заяви проф. Костадин Ангелов и допълни, че се надява, че до една година България ще има пълноценна въздушна спешна помощ.

„Спешната медицинска помощ по въздух е наша кауза. Болничното заведение във Велико Търново е първото държавно такова с изградено болнично вертолетно летище. Има още 6 регистрирани медицински заведения с хеликоптерна площадка у нас – три в София, по едно в Русе, Варна и Панагюрище, но това е първото държавно извън София. Предстои тренировка с медицинските екипи и до края на месеца хеликоптерът може да бъде изпратен на мисия“, съобщи зам.-министърът на транспорта Ана Натова.

Всяка мисия да завършва със спасен живот, беше пожеланието, което Анелия Маринова, директор на Главна дирекция „Гражданска и въздухоплавателна администрация“, отправи към д-р Даниел Илиев при връчването на документите за площадката.

По думите на пилота Васил Вълков специфичното в управлението на медицински хеликоптер е неизвестността, когато се тръгва за спасяване на човек при инцидент.

„Има голям адреналин, когато няма определено място, за което да се подготвим предварително за кацане. Инцидент може да стане навсякъде и търсим най-близкото и удобно място за приземяване“, заяви той. Допълни, че за 40 минути се стига от София до Велико Търново с въздушната линейка, а ако има някакви препятствия, скоростта се намаля, но се наваксва времето. Максималната скорост, която развива хеликоптерът, е 160 възела, което се равнява на над 300 км/ч.

Площта, на която е разположена площадката в областната болница, е с формата на квадрат с размери 40/40 м. В него със специална маркировка е начертан кръг, а във вътрешността му има червен кръст, обозначаващ мястото за кацане на медицинските хеликоптери.

Теренът за въздушни линейки се намира в северната част на двора на стационара. Дейностите по възстановяване на болничното вертолетно летище бяха реализирани от „Пътни строежи – Велико Търново“ АД. Парцелът беше подравнен, рехабилитиран с пласт асфалтобетон и множество други мероприятия съгласно изискванията на европейското и българското законодателство за регистрация на такъв тип обекти.

Площадката ще се ползва за няколко направления. Благодарение на нея, хеликоптерът ще транспортира медицински екип, така че той да окаже спешна помощ на място на инцидента, като се осигури т. нар. „златен час“. Освен това теренът ще играе ключова роля за междуболничен транспорт и при донорски ситуации.

Галина ГЕОРГИЕВА

Снимки: авторката

 

 

2 thoughts on “Новата въздушна линейка ще стига за 40 минути от В. Търново до София

  • Мога да разкажа интересни факти на младите колеги и на официалните лица за полетите си на хеликоптера като млад лекар преди 35 г.

    Отговор
  • Пилотите нямали сертификат и не можело да го ползват по предназначение все още. Хайде снимайте се пред него и изнасяйте агитационни речи може пък някой да ви повярва колко ,,много,, милеете за здравето на хората.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *