Спорт

Празник за спортната общност, представиха две книги за 100-годишнината от основаването на „Етър“

В празник за спортната общност във Велико Търново се превърна представянето на юбилейните книги по случай 100 години от основаването на футболния „Етър“

Техни автори са дългогодишните спортни журналисти Анатоли Петров и Ангел Ганцаров.

Празник за спортната общност, представиха две книги за 100-годишнината от основаването на „Етър“Срещата с читателите беше част от програмата на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ „Фоайе на книгата с автограф“.

Друг известен спортен журналист представи техните издания, а именно Петко Павлов. Той запозна аудиторията с биографични справки за двамата автори и беше категоричен, че изданията се допълват взаимно. Той посъветва всички любители на футбола да се сдобият с книгите.

„Книгата на Ангел Ганцаров представлява впечатляващ труд от над 400 страници, в които е описана точна справка за всички събития във великотърновския футбол. Докато неговата книга може да бъде наречена статистическа, то книгата на Анатоли Петров проследява романтичната история на футбола във Велико Търново“, обърна се към всички Петко Павлов.

Изданието на Ангел Ганцаров „100 години „Етър“ действително е най-голямото, свързано с футбола във Велико Търново.

Празник за спортната общност, представиха две книги за 100-годишнината от основаването на „Етър“В него има 629 снимки – от първата известна до последната на „виолетовите“, буквално отпреди дни. Разказана е историята не само на „Етър“, но и на футбола във Велико Търново отпреди 115 години. Засегната е темата за женския футбол, както и посрещането на бронзовите медалисти от САЩ. Не е забравена агитката, която според Ангел Ганцаров е „най-великата в Северна България“. Отделено е място и за детско-юношеския футбол. Посочени са факти от годишнината по случай половин век от първите медали на школата на „Етър“.

„Преди 55 години „Етър“ влезе за пръв път в „А“ група и започнах да си водя статистика, бях радостен, че моят отбор е направил това, тогава не съм вярвал. Минаха и 65 години, откакто гледам „Етър“. Тази книга нямаше да бъде толкова пълна без една брошура от 1961 година, без Любо Кантарджиев, който създаде първите моржове във Велико Търново. От тази брошура научих, че 1909 г. първата топка в Търново я носи Георги Станев. Изключително много благодаря на покойния журналист Ангел Великов, който ми разреши да ползвам неговата лична статистика за „Етър“ в годините от 1962-ра до 1969-а, благодаря на Румяна Начева и на всички, които допринесоха тази книга да я има“, сподели пред присъстващите Ангел Ганцаров.

Не по-малко интересна е и книгата на Анатоли Петров „24 крачки към историята.

100 години „Етър“. В нея авторът споделя с публиката интересни факти за историята на клуба. За неговата емблема, за първите цветове, с които излиза на терена. Откритие е фактът, че клубът носи името на тракийски бог. За да напише книгата Анатоли Петров, той проучва всички стари вестници в периода. Намира и снимка от 1921 г., когато отборът все още носи името „Слава“. Открива и интересен факт от 1960 г., от който става ясно, че след победата на „Етър“ над ЦДНА в театъра научили новината и започнали да ръкопляскат. Освен това Анатоли Петров отделя място и за епичните дербита с „Локомотив“ (Горна Оряховица).

„Аз си задавах въпроса дали в тази история има нови неща, които могат да бъдат намерени, и доста неща излязоха. Научих за първите цветове на отбора, за първия мач, кога са поставени емблемите. Това са факти и цифри, създадени от пионерите на футбола във Велико Търново. Потърсих старите търновски фамилии, те започнаха да отварят старите албуми и така се разплете романтичната история. Излязоха много интересни моменти. Например това, че Емилиян Станев е от първите, ритали на „Картала“. Втората част на книгата е с очерци за паметните мачове. Един клуб има минало, настояще и бъдеще, ако притежава публика и традиции, а традициите са благодарение на всички хора, които са дали сърцето си за „Етър“ сподели Анатоли Петров.

На представянето на книгите присъстваха президентът на клуба Деян Куздов, бившият зам.-кмет Йордан Грозданов, бивши спортисти и треньори, спортни деятели, както и почетните граждани проф. Пламен Легкоступ и Бончо Генчев.

Именно прочутият футболист, който в момента оглавява и Зоналния съвет на БФС, благодари на двамата автори за това, че пазят историята на „Етър“. Той припомни и свои лични спомени от мача срещу „Блекбърн“, в който вкарва гол с окървавен крак.

Във фоайето на библиотеката беше открита и изложба по случай 100 години от основаването на „Етър“.

Михаил МИХАЛЕВ

Снимки: авторът

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *