Близо 3000 изпълнители идват за националния фолклорен фестивал „Насред мегдана в Арбанаси“
Близо 3000 изпълнитeли oт вcички eтнoгpaфcки oблacти в cтpaнaтa ще се включат в 13-ото издaниe нa Нaциoнaлния фoлклopeн фecтивaл „Нacpeд мeгдaнa в Аpбaнacи“
Престижният културен форум ще се състои на 1 и 2 юни на открита сцена в село Арбанаси.
Събитието се организира от местното читалище „Иларион Драгостинов – 1897” със съдействието на Община Велико Търново и кметство Арбанаси.
От най-далечно място тази година са децата от село Средногорци, община Мадан. Под ръководството на художествения ръководител Асен Асенов от Монтана и Община Монтана пристигат 63-ма изпълнители. Най-многочислена група – от 70 деца, е Детско-юношески танцов ансамбъл „Търновче“.
По традиция събитието има кoнкypceн хapaктep, кaтo по три нaгpaди щe бъдaт пpиcъдeни в двe кaтeгopии – зa aвтeнтичeн и зa oбpaбoтeн фoлклop.
Специални награди на фестивала ще бъдат връчени от кмета на община Велико Търново инж. Даниел Панов, който е и патрон на събитието. Награда ще присъди и НЧ „Иларион Драгостинов – 1897“ – с. Арбанаси.
Тази година ще има и нови отличия – за най-добре запазена автентична носия; за традиционна народна носия; за най-млад и за най-възрастен участник; за камерно танцово изпълнение и др.
Всички участници в НФФ „Насред мегдана в Арбанаси“ ще получат диплом за участие.
Най-малкият участник във фестивала тази година е на 2 години, от НЧ „Светлина-1895“, село Хотница, и се казва Данислав Йорданов. Най-възрастният участник е на 87 години, това е Слава Данева от танцова група към пенсионерски клуб „Възраждане“ – Русе.
Председател на журито ще бъде Светла Караджова – диригент на квартет ,,Славей”, вокален педагог по народно пеене в СУ ,,Климент Охридски“, преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков”, София. Членове на оценяващата комисия ще са Йордан Иванов – хореограф, мениджър и продуцент, Ваня Вакари – член на квартет ,,Славей”, със завършена специалност тамбура, народно пеене и чело тамбура, гл. ас. д-р Илия Вълев – етнолог, куратор, главен асистент в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българска академия на науките, и доц. Митко Димитров – доцент във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
В тринадесетото издание на фестивала ще бъдат представени 6 обичая – обредността е разделена на календарна, семейна, лечителска и магическа.