Две школи обединяват театър и танц в спектакъл за страха от промяна и за насилието в училище
Децата на театрално студио „Сава Доброплодни“ и танцова школа „Унбесо“ ще изиграят „Не мислим“ на 13 юни в читалище „Искра“
Поредно представление на новия си спектакъл „Не мислим“ ще изиграят децата от театрално студио „Сава Доброплодни“ на 13 юни в 19 часа в камерната зала на читалище „Искра“ във Велико Търново.
На сцената заедно с талантливите млади артисти излизат и възпитаниците на танцова школа „Унбесо“.
„Не мислим“ е първият съвместен проект на двете великотърновски школи. 21 деца представят спектакъл, който комбинира театрални и танцувални елементи. Режисьори на постановката са младите актьори от Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ Боян Фърцов и Кирил Милушев. Хореографията е дело на Дарина Георгиева и Поли Кинова от танцова школа „Унбесо“, които са сътворили завладяващи танцови изпълнения, допълващи драматичната част на спектакъла. Спектакълът е създаден по пиесата „Криворазбраната европеизация” на Даниела Колева и разглежда редица актуални теми, сред които насилието в училище, различията между етносите и доколко сме готови да приемем промените в съвременния свят.
„Пиесата е писана през 2007 г. и досега е била поставяна само от самодейни състави.
В момента ние сме единствените, които я играят. Избрахме я заради актуалната тема за Еврозоната, която ни залива постоянно, а и защото Даниела Колева е засегнала социалните промени, които продължават да оказват влияние и днес“, казва Кирил Милушев. Уточнява, че заедно с Боян Фърцов са направили доста промени по текста, за да е по-понятен, интересен и провокативен за младите артисти.
„В оригиналната пиеса преходът е от социализъм към европеизъм и действието се развива в библиотека.
Тъй като нито аз, нито Боян сме живели в тези времена, за да можем да предадем автентично преживяванията, решихме създадем нов прочит на пиесата. Основната идея за страха от промените и влиянието на новата властова структура остана непроменена, но адаптирахме сюжета и диалозите така, че да отразяват съвременната училищна среда. Действието сега се развива в училище и преходът е от стар класен ръководител към нов, който застрашава установената йерархия в класа. Стъпихме върху нашите наблюдения от реалния живот и разбирането за страха от промени, които често проектираме върху децата. За нас беше важно да покажем какво се случва с децата, когато възрастните не ги пазят, а вместо това проектират своите страхове върху тях“, казва още Кирил Милушев.
Работата по пиесата продължила няколко месеца и децата бързо разбрали, че проектът изисква сериозна работа и дисциплина.
Двамата режисьори признават, че най-трудно за младите им колеги не било да научат текста, а да пресъздадат чуждо поведение. Ролите им са така разпределени, че да са далеч от техния натюрел, което им е позволило да развият емпатия и по-добро разбиране на различните от тях.
„Този процес на влизане в чужда кожа беше най-голямото предизвикателство, но и най-ценната част от тяхното обучение. Почерпихме много идеи от това, което видяхме в социалните мрежи. Тази информация беше изключително полезна за създаването на по-автентични и реалистични сцени“, обяснява Кирил Милушев.
Драматично-танцовият спектакъл „Не мислим“ е включен в програма „Култура“ 2024 на Община Велико Търново. Входът за представлението на 13 юни е свободен, но е необходимо да запазите мястото си предварително на телефон 0877 210 820.