Внучката на Яворов и дъщеря на художника Васил Стоилов за баща си: „Велико Търново беше градът на сърцето му”
На 6 юни в ХГ „Борис Денев” много почитатели на изкуството, художници и общественици присъстваха на откриването изложбата „Васил Стоилов, верен на живота”, посветена на 120-годишнината от рождението на големия творец
За събитието покана бе отправена и към дъщеря му и внучка на Пейо Яворов – Явора Стоилова.
Тя не успя да присъства, затова пък изпрати текст – обръщение към търновци, което директорът на галерията Мартин Митев направи достояние.
„Скъпи търновци! Няма по-достойно място от Велико Търново за отбелязването на 120-годишнината от рождението на моя баща – художника Васил Стоилов. В този ваш град се родиха неговите най-забележителни исторически картини – „Патриарх Евтимий” и „Богомилска проповед”. Старият град го опиваше с красотата си, Велико Търново не беше за баща ми само град на сърцето му и на прекрасните спомени, а и ново начало на изкуството му. В Търново е записал най-радостните страници в дневника си, обкръжен от хора, които го обичат – очарователни бохеми и даровити творци. Такива бяха Александър Терзиев, Спиридон Борисов, Никола Гелов, Цанко Петров и още много други. И застанала пред светлия търновски път на баща ми, си мисля, че майсторът от Герман носи и ореола на търновския художник, създал едни от най-живописните си творби в старата столица”, пише Явора Стоилова.
Изложбата бе открита от Мартин Митев, за изключителния художник, получил признание приживе от почитатели и критици в Париж и който с право можем да наречем „търновски”, говори и зам.-кметът Нейко Генчев.
50 творби на Васил Стоилов, сред тях и емблематичната „Богомилска проповед”, изпълват няколко зали на Художествената галерия. Прекрасни потрети – графика и масло, на Майстора, на Емилиян Станев, български мадони, отрудени жени, красиви българки, автопортрети, селски картини очертават мащаба на таланта му. Голяма част от експозицията заемат творбите му с Търново – светли и свежи зимни пейзажи, панорами, уютни малки търновски улички.
Изложбата може да се види до 15 септември.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката