„Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненска галерия
Варненската галерия „Папийон“ представя изложба живопис на Ганчо Карабаджаков, озаглавена „Фрагменти“. Тя може да бъде разгледана до 2 юли.
По думите на галеристката Виктория Митева, Карабаджаков е определян като един от най-добрите фигурални живописци у нас и е от художниците, оставящи трайна следа във времето.
Съхраняването на паметта за такива творци е една от мисиите на галерията ни, посочи още тя.
В експозицията са показани творби от няколко колекции от различни периоди.
Подреждайки отделните „Фрагменти“ ще се потопим в сладкодумните притчи на художника, каза Митева.
По думите й, опирайки се на традициите на иконописта, картините на автора имат силно емоционално въздействие и предизвикват усмивки и радост чрез персонажите, изобразени в тях. Те живеят в паралелен свят, който не се променя и в който всичко следва своя естествен ход.
Героите са поставени в конкретна ситуация и зрителят съпреживява с тях ежедневните, на пръв поглед не толкова значими събития, които обаче са парченца от калейдоскопа на човешкия живот, посочи още галеристката. Сред заглавията на картините са „Задявка“, „Първа среща“, „Семейство“, „Очакване“, „На път“.
Ганчо Карабаджаков пресъздава не само битови и еротични сюжети, типични за балканските народи, но и библейски и исторически сцени, припомни Митева и добави, че отличителна за стила му е меката и ненатрапчива гротеска, с която изгражда облика на своите герои, които се въртят в оригинални композиции извън времето и пространството.
Схващането на художника е било не да изненадва публиката, а да отправя послания за устойчивост и спокойствие със своите картини, които според него са един малък катарзис, показващ съвсем прости и човешки неща, които всъщност са изконни, припомни тя.
Ганчо Карабаджаков, звързал живота и творчеството си с Велико Търново и Арбанаси, е роден 1951 г. в Ямбол.
След като завършва в художествена гимназия в Казанлък, пътят му продължава в Националната художествена академия в София, където следва Илюстрация и художествено оформление на книгата. След дипломирането си реализира десетки монументални фрески и развива характерния си живописен почерк. По-голямата част от живота и творчеството си прекарва в село Арбанаси.
Освен творец Ганчо Карабаджаков е и активна обществена фигура. През 2001 г. за кратко е заместник-министър на културата. В периода 2008 – 2011 г. е директор на художествената галерия „Борис Денев” във Велико Търново, бил е и заместник-кмет на старопрестолния град. Умира през 2021 г.
В експозицията са показани творби от няколко колекции от различни периоди на Карабаджаков. Снимки: Кореспондент на БТА Красимир Кръстев
БТА