Д-р Ани Ангелова: „Топлинният удар може да е фатален“
ВИСОКИТЕ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ ВЕЧЕ ПРЕВЗЕХА ЕЖЕДНЕВИЕТО И КРИЯТ РИСК ЗА ЗДРАВЕТО НА ХОРАТА
По думите на д-р Ани Ангелова, експерт в РЗИ В. Търново, жегите не бива да се подценяват и всеки от нас следва да прояви лична отговорност по темата.

Специалистката посочи, че най-застрашени от горещините са възрастните, децата и хората с хронични болести. Риск обаче има и за напълно здравите, които неглижират вредата от маранята.
„В горещините има опасност от топлинен и от слънчев удар. При топлинния удар се загрява целият организъм и така се затрудняват процесите на работа и обмяна в тялото. Той би могъл да е фатален. Неразположенията вследствие на слънчевия удар отминат по-бързо“, коментира д-р Ангелова.
Признаците на слънчевия и топлинния удар са сходни.
Това са главоболие, зачервяване на лицето, обилно изпотяване, ускорено и затруднено дишане, отпадналост, гадене или повръщане, световъртеж и бучене в ушите. При по-тежки форми настъпват загуба на съзнанието, халюцинации и гърчове.
„Нека хората, особено по-възрастните, да не излизат в часовете, в които е най-силно слънцето. Задължително да пият много вода, да носят шапка на главата, да избягват жегата. Трябва да стоят на хладно и на сянка“, заяви още д-р Ангелова.
Тя коментира, че когато става дума за алтернатива на жегата, климатиците и вентилаторите са двете възможности, но и при тях има прости правила за безопасно ползване.
„Климатикът охлажда добре, но трябва редовно да се почиства. В противен случай задържа много микроорганизми, които вредят на здравето. Освен това много хора настиват при стоене на климатик. Вентилаторът според мен е по-здравословната алтернативна“, заяви специалистката.
Д-р Ангелова беше ангажирана в провеждането на инициативата „Клиника на открито“, която се проведе в сряда сутринта в парк „Дружба“ в старата столица. В мобилната лаборатория тя провеждаше здравни консултации и изследвания за кръвна захар, носителство на вируса на СПИН, сифилис, хепатит В и С.
„Още при първите дошли да се изследват имаше жена с много високи стойности на кръвната захар на гладно. Посъветвах я да си направи кръвно-захарен профил, да се обърне към личния лекар и специалист по ендокринология. Първата стъпка за овладяване на захарната болест е промяна в начина на живот – да има повече физическа активност, да не се употребяват цигари, алкохол и най-важното – подходяща диета. Жената знаеше, че има диабет, тя е на медикаментозно лечение, но явно или дозата не е достатъчна, или има нарушения в режима и начина на живот, защото кръвната захар се влияе не само от храната, но и от психическото състояние и от други допълнителни фактори“, допълни д-р Ангелова.
Галина ГЕОРГИЕВА