Васил Христов, кмет на община Лясковец: „Хората определят как да се развива общината, в политиката намирането на общ език е задължително“
Начело е на общината за първи мандат
Той се закле през ноември 2023 г. с ангажимента да наложи нови стандарти в управлението на общината и с апел към Общинския съвет да не прави политическо реноме на гърба на лясковчани.
– Какво успяхте да промените и какво не успяхте дотук в мандата си?
– Винаги съм казвал, че първото нещо за един нов кмет е да начертае стандартите на работа, особено след толкова години управление от друг човек, от друга политическа формация. Истината е, че се кандидатирах за поста, защото се задушавах от безвремието в нашата община. Очевидно и хората са се задушавали, щом ми гласуваха доверието си.
Ето защо това беше едно от първите неща, които с екипа ми направихме – да покажем на лясковчани, че има възможности и че ние няма да позволим те да бъдат изпуснати. Десетилетията във властта някак успиват управниците на всички нива, те сякаш се откъсват от реалните житейски проблеми, сякаш живеят в паралелен за обикновения човек свят. А животът си върви и хората не могат и не бива само да чакат и само да се надяват на светлото бъдеще, трябва да повярват и да се убедят, че то все пак има как да се случи.
Затова променихме темпото и стила на работа. В началото беше много трудно, най-вече заради човешкия фактор. Знаете, кадровата криза е във всички сфери. Създадох екип, но се оказа, че проблемите са много повече от очакваните и че този екип или трябва да се разшири, или да работи още по-здраво. Горд съм, че не трябва да „натискам“ екипа си за второто – даваме си сметка, че работата трябва да бъде вършена прецизно и навреме.
И тук идваме до въпроса какво не успяхме да свършим от ноември, когато положих клетва, досега – с екипа ми така и не можем да се научим на търпение. И ние като местна власт, а още повече хората искат магическата пръчка, с която тук и сега да бъдат оправени всички дупки по пътищата, улиците да са осветени и безопасни, да бъде създаден по-добър инвестиционен климат за бизнеса, да има по-богат културен живот и още, и още. Но за съжаление, не става от раз.
Веднага давам пример – още през април Община Лясковец подписа с Министерството на регионалното развитие и благоустройството шест договора за финансиране чрез Инвестиционната програма за общински проекти от националния бюджет за 2024 г. Общата им стойност е близо 10 млн. лв. Но процедурата е дълга, изисква много време, съответно нужно е търпение.
– Имате мнозинство от едва един глас в местния парламент, как успявате да работите така и какви компромиси правите?
– Да, така е, 6 формации са представени в Общинския съвет в Лясковец, а чисто статистически мнозинството съветници от партията, която ме издигна за кмет, е само с един глас. Но аз не гледам на съветниците като на брой гласове. В крайна сметка зад всеки от тях стоят реални човешки избори, реални човешки решения. Всеки, дал вота си било за Земеделски съюз „Александър Стамболийски“, или за ГЕРБ, за коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, за Местна коалиция „БСП за България, ИТН и МИР“ или „Възраждане“, или ПП „Българска прогресивна линия“ – всеки отива до урната с очаквания за по-добро утре. Като кмет съм длъжен да чуя и да се вслушам във всяко едно мнение, защото, пак казвам, зад всеки съветник стои мнението на хората в община Лясковец.
Така че компромис не е най-точната формулировка. Просто се доверявам на очакванията и исканията на хората в община Лясковец, те са отправната точка при внасянията на предложенията пред Общинския съвет и изобщо в работата ми.
Вярно е, на моменти хвърчат искри, но смятам така е навсякъде. Не виждам нищо страшно в споровете, напротив – чрез тях може пък да се роди още по-добра идея или още по-добро решение.
– Доста нетрадиционна е и конфигурацията от зам.-кметове, които са от различни партии, как успявате да ги „сглобите“?
– Да ги сглобя – не, да ги сработя. На принципа професионализъм. Предполагам накъде опитвате да насочите разговора – към инж. Деница Коева, която бе зам.-кмет на Горна Оряховица от ГЕРБ. Тук няма да намерите нищо необяснимо и още по-малко скандално.
Вижте, огромна е разликата между национално и местно ниво. Категорично ви заявявам, че когато става дума за местно управление, е абсурдно да се говори за политически пристрастия. София не е Лясковец и Лясковец не е София. В малките населени места всички се познаваме, знаем се кой къде е силен и къде „издиша“. А инж. Коева е експерт в ресора си.
В големите градове е лесно – пускаш например пост във Фейсбук, отдолу се нареждат коментари от хора, които едва ли знаят къде се намира, да речем, микрорайонът, който критикуват, или едва ли познават човека, който критикуват, и решаваш, че си изпълнил обществения си ангажимент. Докато в малките общини нещата са съвсем различни – при нас всеки знае къде да намери мен или заместниците ми, да дойде и лично да изиска от нас, да ни наругае в лицето, ако щете. Така че не мога да си позволя да пренебрегвам професионализма на даден човек само защото е с други политически убеждения. Тези убеждения са до вратата на Общината, през нея се влиза единствено и само с експертност и хъс за работа. Професионализмът не бива да е партийно оцветен – в крайна сметка ние ръководим община, която е на всички лясковчани, не само на симпатизантите на ГЕРБ или не само на тези на ПП-ДБ.
Същото мога да кажа и за другия ми заместник. Госпожа Емилия Жилиева е общински председател на БСП в Лясковец. Е, и заради това да се лиша от идеите, работохолизма и енергията й ли? Емилия Жилиева е с ресор култура, в който вече осезаемо се вижда промяната. И това го прави не само за партийните си съмишленици, а за всички лясковчани. И двата ресора – строителството – на инж. Коева, и културата – на г-жа Жилиева, са на показ, работата в тях се вижда ясно. Така че изобщо не ме интересува кой от коя партия е, ако си върши професионално работата.
– Какви инфраструктурни проекти, подобряващи качеството на живот, могат да очакват жителите на община Лясковец?
– Стана дума за шестте проекта по Инвестиционната програма за общински проекти от националния бюджет за 2024 г. Първият договор е за реконструкция и подмяна на участъци от водопроводната мрежа на с. Джулюница на стойност 5 516 000 лв. Проектът за реконструкция и рехабилитация на участък от общински път VTR 1182 (Лясковец – Честово) е за 2 473 900 лв., а за укрепително-ремонтни дейности на НЧ „Развитие 1894“ в Драгижево – за 913 400 лв. За 201 800 лв. е подписаният договор за аварийно-възстановителни, строителни и монтажни работи на водосток над дере на ул. „Победа“ в Добри дял.
Два от шестте подписани договора се отнасят за СУ „Максим Райкович“. Единият е за подмяна на отоплителната инсталация за 505 хил. лв., другият – за третия етап от ремонта на спортна площадка за 126 100 лв.
Кандидатстваме с проект за подмяна на уличното осветление в цялата община по ПВУ. Проектът е за 1,6 млн. лв., мина I етап, чакаме одобрение.
По Програмата за развитие на селските райони Общината кандидатства с проекта „Реконструкция и рехабилитация на водопроводна мрежа в с. Козаревец и с. Драгижево, община Лясковец, област Велико Търново“, сред по-големите обекти в капиталовата ни програма сме заложили 560 хил. лв. за основен ремонт на читалището в Мерданя и т. н. Успоредно с тези си вървят и текущите ремонти.
– Има един стар проект от соца – Търголяс – общ град от Триградието. Горна Оряховица и Лясковец са съединени, Горна Оряховица и Велико Търново също почти – през вилната зона и Арбанаси, как виждате развитието на Триградието и трябва ли да има общ план за трите общини?
– Честно казано, не мога да си обясня защо мине – не мине малко време и тази тема пак се повдига. Всяка община има своите характеристики, на които да набляга, за да върви напред. Разбира се, че доброто партньорство със съседните общини, а и не само с тях, е от полза за всички жители и Община Лясковец много държи на него, но да говорим за общ град е пресилено.
– Имахте сериозен финансов мониторинг на общината, как се справихте ?
– Ако имате предвид, че Община Лясковец бе сред общините с лоша финансова дисциплина – да, така е. През 2016 г. Лясковец попадна в този позорен списък на Министерството на финансите и три години изпълняваше оздравителна програма. През 2020 г. – тогава все още бях съветник – Общинският съвет ограничи почти всички правомощия на кмета за промени в отделните бюджетни параграфи през годината. Дотогава тези промени бяха утвърждавани от ОбС след извършването им, а взетото от съветниците решение изисква от кмета първо да получи тяхното одобрение, преди да прави промени по бюджета. Към днешна дата Община Лясковец е извън този списък и се стараем никога повече да не попада в него. Затова при разработването на бюджета за 2024 г. подходихме консервативно, с реален поглед върху ситуацията, като фокусът ни е да осигурим грижата за здравеопазване, социални услуги, образование, инфраструктура.
– С колко пари заварихте общинските оперативни сметки?
– Финансовото състояние на общината беше стабилизирано през предходния мандат на Общинския съвет, който упражняваше ефективен контрол върху разходването на публичните средства в съответствие с вменените му от закона отговорности.
Вследствие на това наследихме изпълнение на текущ бюджет с балансирани приходна и разходна част, с нормално обслужване на оперативни задължения и без формирани дефицити или излишъци.
Това наложи при приемане на новия бюджет да съобразим разходите с наличните ни финансови възможности и проведохме административна реформа, вследствие на което делът на разходите за администрацията намаля с 12%. Едновременно с това бяха предприети и необходимите действия за повишаване на административния капацитет, като заложихме на равнопоставеност в организираните от нас конкурси и в резултат на това на експертни и ключови длъжности привлякохме едни от най-добрите специалисти от областта. Това направихме, за да прекратим практиката на партийни назначения и неправомерно разходване на средства за определени длъжности.
Една от първите стъпки, които предприехме за обезпечаване на нормалното функциониране на общината, бе да съберем законната част от просрочените вземания. Това бе наложително с оглед на факта, че голяма част от тях бяха с отдавна изтекла давност и така изкривяваха реалната финансова картина, формирайки кухи приходи в бюджета.
В момента се прецизират всички видове разходи до нормални нива на обезпечаване дейностите по бюджета, бяха извършени вътрешни преструктурирания и така на преден план излязоха приоритети, които напълно съвпадат с приоритетите на местната общност. До този извод стигаме, след като получихме одобрението на обществеността за спешните ни ремонти на улици, отлагани с десетилетия, тяхното почистване и облагородяване, възстановяване на градската среда в урбанизираните територии на общината и други мероприятия, свързани с инфраструктурата.
Така ние насочихме усилията си и към изработване, кандидатстване и одобрение на наши проекти като например тези по Националната инвестиционна програма и Плана за възстановяване и устойчивост. Всеки момент очакваме одобрение на изготвения от администрацията проект за енергийно-ефективни системи за улично осветление във всички населени места на общината, стартираха и обществените поръчки за подмяна на водопроводи, ремонти на училища и читалища, изграждане на спортни площадки.
Едновременно с това насочихме усилия и към задоволяване на духовните и физически потребности на гражданите, като организирахме събития в областта на културата, образованието и спорта. Още от Възраждането Лясковец е бил град на будни хора, дарители, изтъкнати обществени личности и гурбетчии, които са прилагали наяве видяното и научено от тях в чужбина, което тук е намирало благодатна почва за развитие.
Всички тези наши инициативи изискват добре функционираща система за финансово управление и контрол, залагане на приоритети, които гражданите сами ни задават чрез гражданската си активност и висока степен на публичност на разходите, обезпечаващи тяхното осъществяване.
За нас е изключително важно какво ни казват гражданите, защото те са тези, които първи идентифицират проблемите, които сме длъжни да решим в тяхна полза, те определят посоката на развитие на общината.
– Как изборната спирала влияе на местната власт?
– Както влияе на всичко – негативно. Избирателят се измори от кампании и избори, след които често се чувства излъган. Показаха го и резултатите от последния вот – рекордно ниска активност. Опасявам се, че ако тази тенденция се запази, съдбата на страната ни ще решават само твърдите ядра на партиите или тези с обвързаностите. Това едно на ръка.
По отношение на местната власт нещата също никак не са розови. Общините имат нужда от стабилно правителство, което да осигурява спокойна и предсказуема среда за работа. Наскоро четох едно интервю на кмета на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в Република България. В него инж. Даниел Панов казва, че намирането на общ език в местната власт е задължително. Напълно споделям това мнение и бих допълнил, че същото се отнася и до законодателната власт. Кметовете, особено на сравнително малки общини като Лясковец, сме най-близо до хората и на моменти ни е много трудно да им обясним, че от наша страна работата е свършена, но някъде по-нагоре по веригата нещата не вървят заради партийни или дори заради личностни ежби. Крайно време е да се приключи с това, да излезем от омагьосания кръг, в който е държавата от 3 г. насам, и всеки да започне да си гледа работата съвестно. Защото хората това искат от нас и ние сме длъжни да им го дадем.
Стилян НАЙДЕНОВ