Водещи новиниОбщество

Градските лисици стават все повече, разнасят бълхи и кърлежи

Лисици вече могат да се видят и в широкия център на Велико Търново

Една от тях наскоро прибяга по вечерните часове на ул. „Ниш” и публикация на снимката в социалните мрежи предизвика множество разнопосочни коментари.

От които се разбира, че гражданите не са наясно как трябва да се постъпва в такива случаи, а те ще зачестяват. След като кокошките по селата намаляха, гладните хищници набират все по-голяма смелост и превземат градовете в търсене на храна. И много добре се ориентират къде да я намерят, най-вече край преливащите на места контейнери. Присъствието им в населените места не е безобидно. Лисиците разнасят бълхи и кърлежи, понякога и бяс, макар че от отстреляните 1000 лисици за година във Великотърновска област по данни на ЛРД „Сокол – 1884” всички проби, които са дали в София за изследване за тази опасна болест, са отрицателни. Съветът на директорката на РИОСВ – Велико Търново, Мая Радева е, ако налетите на агресивна лисица, което е един от симптомите за бяс, просто бягайте по-далеч. А ако видите лисица и се уплашите, защото все пак е хищник, може да я прогоните с викове, защото това са диви животни и не са социализирани.

 

ОТГОВОРНОСТТА Е НА КМЕТОВЕТЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА

Градските лисици стават все повече, разнасят бълхи и кърлежи

Така или иначе, на лисиците мястото им не е в населените места и отговорност за залавянето им имат кметовете и кметските наместници, стана ясно от проверка на „Борба”. Към тях трябва да отнасят и сигналите на гражданите. „Екоинспекцията няма законови функции и отношение към проблема. Отдавна се наблюдава това нашествие на лисиците по селата, а и в градовете. Изхвърлянето на храна от балконите и пълните контейнери им дава възможност по-лесно да си намират храна. Отстрелването им е забранено в населените места, а за прогонването им по мирен начин хората трябва да се обръщат към общините”, коментира Мая Радева.

Всеки месец на ловци от ловните дружинки към ЛРД „Сокол” се дават бележки да отстрелват хищници.

Не и в населите места, защото подлежат на големи глоби и конфискация на оръжието. Трябва да има отстояние най-малко 200 метра от входната и изходната табела на селището. „Ние практикуваме така, даже имахме случай отпреди две седмици в с. Никюп. Обадиха ни се хората, заложихме капан, примамихме лисицата извън селото и я гръмнахме. Беше навлязла в кокошарника и издушила кокошките. Но преди това кметът на населеното място трябва да вземе решение как да се действа. Обикновено следва да се обади на кварталния, това влиза и в правомощията на полицията. Още повече че към РУ в Търново има и звено „Зоополиция“. Извън населените места ние се оправяме”, заяви Даниел Дойнов, специалист по лова в ЛРД „Сокол – 1884”.

„Залавянето на лисици е много трудно, защото са бързи и предпазливи и е трудно да ги уцелиш, за да им поставиш упойка.

Не са като кучетата да лежат в парка. И ловенето в капан не е лесна работа, защото са недоверчиви. Лошото е, че ще се развъждат все повече. А слизат по селата и градовете да търсят храна, защото и чакалите, които стоят по-високо от тях в хранителната пирамида, също са се размножили неимоверно и ги прогонват от горите. При едно изхранване на малките гладът ги води. Въртят се често и покрай тръбите за парното и шахтите, там раждат най-често”, смята ловецът от присовската дружинка Младен Маринов.

През май тази година ЛРД „Сокол – 1884” се отчете за миналия сезон и бе отбелязано, че покрай успехите ловът на хищници изостава.

Ана РАЙКОВСКА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *