Час при доктора: Безопасни ли са басейните за бебетата?
Д-р Благовеста Ангелова завършва медицина през 2014 г. в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2015 г. започва работа като лекар-ординатор в Детската клиника на УМБАЛ „Лозенец“, където специализира педиатрия. В момента работи като педиатър в Клиниката по детска пневмология и фтизиатрия на Университетска болница „Св. Иван Рилски“, а също така има и индивидуална детска практика в УМБАЛ „Лозенец“. Има интереси в областта на общата и профилактичната педиатрия и детската пулмология.
ВСЕ ПОВЕЧЕ РОДИТЕЛИ ЗАПИСВАТ ДЕЦАТА СИ НА УРОЦИ ПО ПЛУВАНЕ ОЩЕ ОТ НАЙ-РАННА, БЕБЕШКА ВЪЗРАСТ, защото ползите за имунитета и развитието на детето наистина са големи. А с настъпването на лятото откритите басейни на хотелите по морето и СПА дестинациите стават предпочитано място, особено за най-малките.
Неминуемо обаче на дневен ред излиза тревогата от това дали хлорираните басейни крият някакви опасности за здравето на мъниците. Има ли някакви правила, които да намалят вредното влияние на хлора, така че плуването, освен полезно и приятно, да бъде и безопасно за децата.
Според нормите и изискванията в законовите разпоредби всеки басейн трябва да се подлага на дезинфекция, като най-често това се извършва с хлорсъдържащи препарати. Тази процедура е особено важна, за да се намали рискът от развитие на различни микроорганизми като гъбички, бактерии и паразити. Най-често е замърсяването с бактерии. Обикновено с Е. coli – бактерия, която може да причини заболявания от страна на гастроинтестиналната система и отделителната система като цистит, пиелонефрит и други.
„Хлорът, освен че ни предпазва от различни микроорганизми, крие и някои опасности. При по-продължителна експозиция и високи нива не са изключени алергични прояви от различно естество. От страна на кожата може да се появи сърбеж и зачервяване, а в резултат на изсушаващия ефект на хлора – да се увредят ноктите и косата. Не се изключва и обостряне на състояния и заболявания като атопичен дерматит, алергичен ринит, синуит, бронхиална астма. За да не се проявят тези токсични свойства на хлора, нивото му във водата не трябва да надвишава 0.3-0.5 mg/l“, обясни д-р Благовеста Ангелова.
По думите й, тъй като няма как родителите да знаят какво е нивото на хлора в басейна, за да предпазят детето си от вредните странични ефекти на този химичен елемент, е хубаво да спазват няколко правила.
А именно – детето да взима душ преди и след всяко ползване на басейн, да се използват две различни кърпи – за басейна и след плуване при взимане на душ, след плуването да се прилага козметика със съдържание на кокосово масло или витамин С, тъй като те неутрализират хлора. Съветва още да се използват очила с цел предпазване очите на бебетата от развитие на конюнктивит и също така да слагат на мъниците висококачествена плувна шапка и тапи за уши за превенция на отит на средното ухо.
„Средното време на престой в басейн да бъде не повече от 40-50 минути 2-3 пъти в седмицата. Хубаво е да се ограничи използването на хлорирани басейни, а вместо това да се плува в естествени басейни или такива с алтернативни методи на пречистване на водата“, допълва педиатърката.
Твърди, че в жегите родителите трябва редовно да напомнят на децата да пият вода, дори току-що излезли от прохладата, която предлага морето или басейна.
„Българската педиатрична асоциация препоръчва на бебетата и децата до 7 години редовно да се предлага вода с ниска минерализация, а не подсладени или газирани напитки. Преди да изберем подходяща вода за детето, е желателно да прочетем етикета и да се запознаем със състава на водата и нейния източник“, посочва още специалистката.
По думите й при спазване на правилата за безопасност и превенция плуването носи безспорни ползи за здравето на децата. Този спорт допринася за бързото физическо и психомоторно развитие на малчуганите, като оказва благоприятен ефект върху формирането на двигателни умения и укрепването на нервната система. При практикуването му сънят става по-спокоен, повишава се апетитът, подобряват се паметта и общият тонус на тялото на детето.
„Физическите упражнения, които то изпълнява във водата, водят до увеличаване на обема на белите дробове и до подобряване на кръвообращението. Не на последно място, плуването има положителен ефект върху имунитета, добрата дисциплина и настроение“, допълва д-р Ангелова.
Галина ГЕОРГИЕВА