С пищна заря, делегация от молдовското село Кортен и много песни отбелязаха Илинден
С ПИЩНА ЗАРЯ, МНОГО ТАНЦИ И ПЕСНИ ОТБЕЛЯЗАХА ЗА ПОРЕДНА ГОДИНА ИЛИНДЕН В СУХИНДОЛ. Градът на виното посрещна десетки гости, сред които делегация от молдовското Кортен, водена от кмета на населеното с бесарабски българи село Степан Танурков.
С него бяха екс президентът на Българската община в Молдова Фьодор Сабий и местния съветник София Бакалова. Те останаха впечатлени от празничния дух и традициите.
Празничната програма започна с рецитал на ученици и извършване на древния ритуал „Поднасянето на брадата“.
В него по традиция се включиха самодейци от читалището и деца от града.
Земеделецът, постигнал най-високи добиви през изминалата година, получава “брадата”.
Според ритуала той поема снопа с житни класове с думите “Тази година го повдигам, догодина да не мога”.
Участниците в ритуала обикалят около брадата, един от тях се търкаля символично по “нивата”, та догодина тежки снопи да налягат по земята.
След това “брадата” се отнася до хамбара на стопанина, където ще дочака есента, когато зърната й ще бъдат хвърлени в земята най-напред та да наспори догодина трудът на стопаните.
ПРАЗНИЧЕН БЛАГОСЛОВ БЕШЕ ИЗВЪРШЕН ОТ ОТЕЦ РУСЛАН, КОЙТО ОСВЕТИ ИКОНА НА СВЕТА БОГОРОДИЦА. Същата беше подарена от кмета на Сухиндол инж. Пламен Чернев на колегата му от Кортен.
„Сухиндолци чак от Америка се завръщат за своите празници.
Традицията е такава, каквато са ни я завещали дедите.
Тук, на три километра минава стария път за Никополис ад Иструм.
На 5 км. е река Росица, язовир „Стамболийски“, най-високият връх в Северна България, плодородната земя, на която се ражда грозде и се прави вино още от времето на траките.
Тази свещена земя, на която ние сме тук и сме се родили, сме хората, които трябва да продължим тази свещена традиция.
Вече 10 години повтарям- на нас ни трябва единение, съзидание и просвещение“, каза в приветствието си за празника инж. Пламен Чернев.
Той благодари и на гостите от Молдова за тяхното присъствие, с които ще започне и бъдещо побратимяване между Сухиндол и Кортен.
КМЕТЪТ НА СЕЛОТО ОТ ТАРАКЛИЙСКА ОБЛАСТ СЪЩО ВРЪЧИ НА ИНЖ. ЧЕРНЕВ ДАРОВЕ И НА ЧИСТ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ПОЗДРАВИ СЪБРАЛИТЕ СЕ ХОРА НА ПЛОЩАДА.
„Благодаря, че имаме възможността да бъдем на този красив и грандиозен празник. Българите от Бесарабия също като вас отбелязваме Илинден и Трифон Зарезан.
Искам да кажа, че дойдохме да направим връзки със Сухиндол и да поканим сухиндолци в Кортен, за да превърнем това в обща традиция.
Ние много години назад сме отишли от България в Молдова, но корените ни са тук, затова сме истински българи и никой не може да оспори това.
От Кортен ви пожелаваме много здраве, мир и щастие“, каза в приветствието си Степан Танурков.
Сред гостите на празника бяха кметът на Елена инж. Дилян Млъзев, кметът на Лясковец Васил Христов, зам.-кметът на Полски Тръмбеш Росен Русанов, председателят на Общинския съвет в Горна Оряховица Огнян Стоянов, колегата му от Лясковец Сергей Добрев, зам.-председателят на Великотърновски общински съвет Ирена Стасинопулу, ректорът на Икономическия университет във Варна проф. д-р Евгени Станимиров, директорът на МОБАЛ д-р Стефан Черкезов д-р Даниел Илиев, директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Красимир Кръстев, представители от различни институции и политически партии, почетни граждани, общински съветници и общественици.
Всички те наблюдаваха изпълненията на децата от лятната ваканционна програма на СУ „Св. Климент Охридски с ръководител Петя Карагерова и самодейците от Народно читалище „Трезвеност“.
Песни и танци изпълниха Бояна Дойкова, Мария-Луиза, Александра Димитрова, Митка Узунова, Иван Лилов, Нигяр Абилева, Валентина Гърбова, танцова група „Гъмзовяни“ и Смесен народен хор.
Празникът беше съпроводен с кулинарна изложба от летни гозби, а повече от час жителите и гостите на Сухиндол се наслаждаваха на народните изпълнители Ивана и Иван Дякови.
По традиция на площада се изви кръшно българско хоро.
Кулминацията в празничната вечер беше дълга и пищна заря, която огря нощното небе над Града на виното.
Михаил МИХАЛЕВ
Снимки: авторът