Бизнесът иска кадри за реалната икономика, учениците след VII клас предпочитат езици
Отличниците след VII клас във Великотърновска област са предпочели да изучават езици, с най-висок бал – 479,25, е специалността „Испански и английски” в Езикова гимназия след третото класиране на седмокласниците за гимназиите
Над 430 е балът и за „Биология с английски език” и „Информатика с английски език” в ПМГ „Васил Друмев”.
Висок рейтинг имат и „Немски с английски” и „Френски с английски” отново в Езикова гимназия. Въпреки това вероятно заради високия праг свободните места за четвърто класиране в нея са 7. Много добре се приема от бъдещите осмокласници и „Хуманитарни науки” в СУ „Бачо Киро” в Павликени. Балът там е сред най-високите – 443,25. В същото време, дали заради липса все още на професионална ориентираност, или демографската криза, свободни места има в 60 специалности от 73-те паралелки в средните училища във Великотърновска област. По информация от РУО общо те са 306. Най-добре са се справили по отношение на приема след трето класиране ПМГ „Васил Друмев” и ПГСАГ „Ангел Попов” във Велико Търново. В двете училища има само по едно свободно място.
Сред великотърновските училища най-много незаетите места са в паралелките „Конструиране, моделиране и технология на облеклото от текстил“ в Гимназията по моден дизайн, от „Икономическа информатика (икономист – информатик)“ с 14 места в Старопрестолната професионална гимназия по икономика „Д-р Петър Аладжов” и „Обществени науки“ в СУ „Вела Благоева“, където остават 8 свободни места.
Работодателите изпитват глад за кадри в промишлеността и селското стопанство, но явно техните желания не съвпадат с тези на учениците.
Особено тревожно впечатление прави липсата на интерес към специалностите, подготвящи специалисти за селското стопанство, и то в райони, където те са особено нужни. И след третото класиране в Професионална гимназия по хранителни технологии „Проф. д-р Асен Златаров” в Горна Оряховица за „Техник-растениевъд” има 6 места, в СУ „Св. Климент Охридски” в Сухиндол за „Монтьор на селскостопанска техника” свободните места са 9, а за паралелката „Техник в лозаро-винарството” почти няма желаещи, тъй като са вакантни 18. В Професионална гимназия по механизация на селското стопанство „Никола Златарски” в специалността „Горско стопанство” също са свободни фрапиращ брой места – 16. А в новата специалност „Ветеринарен техник” в ПГЕ „Ал. Попов” очакват да се запишат още 7 ученици.
Доста свободни места има за паралелките в хранително-вкусовата промишленост в различни училища в областта. Пак в Златарица, в СУ „Св. св. Кирил и Методий” се търсят 11 кандидати за „Техник – технолог в хранително-вкусовата промишленост”. В същата специалност в лясковското СУ „Максим Райкович” незаетите места са 9.
И в други отрасли на промишлеността вероятно ще изпитват трудност в намирането на кадри.
В Професионална техническа гимназия „Васил Левски” в Горна Оряховица за паралелката „Електрически превозни средства” има 8 места и 2 за „Автотранспортна техника”. Професионална гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски” – Павликени, има нужда още от 6 ученици за „Машини и системи с ЦПУ”, а Професионална гимназия по лека промишленост и икономика „Атанас Буров” в Горна Оряховица – от 10 бъдещи специалисти по „Експлоатация на автомобилния транспорт”. ЖП гимназията в същия град също е далеч от изпълнение на приема. За двете специалности – „Осигурителни и комуникационни системи” и „Локомотиви и вагони” – дуална форма на обучение, свободните места са общо 17. А в Свищовската професионална гимназия „Алеко Константинов” има 7 незаети бройки за техник по транспортна техника и 8 за електромонтьори.
Заявления за участие в четвъртия етап на класиране се подават на 5 и 6 август онлайн или в училището гнездо – ОУ „Бачо Киро” във Велико Търново. В тях учениците могат да променят и пренаредят желанията си съобразно с обявените незаети места след трети етап на класиране, но не запазват мястото си от по-преден етап на класиране.
Ана РАЙКОВСКА