Ентусиаст възражда изчезнала селска махала със 7 кокетни къщи
Някогашната местност Баръмите вече е любима туристическа дестинация за хора от цялата страна
В ОБЕЗЛЮДЕНАТА МАХАЛА БАРЪМИТЕ В ТЪРНОВСКОТО СЕЛО ГАБРОВЦИ ОТНОВО КИПИ ЖИВОТ.
Виновник за това е 48-годишният Александър Шопов, който си е поставил за цел да възстанови всичките 7 къщи в местността. Два от имотите вече е реставрирал, други два закупил и работата по тях тепърва започва. Предстоят му сделки и за останалите три постройки. Ентусиастът е убеден, че мястото непременно трябва да бъде видяно, усетено и преживяно от възможно най-много хора, затова е превърнал локацията в комплекс за селски туризъм.
Александър е родом от Варна. Случайно попаднал в Търновския край, докато търсел къща за себе си в района на Еленския Балкан. Там обаче нищо не му грабнало вниманието и негов приятел го довел в село Габровци. Попадайки в малкото населено място, веднага осъзнал, че иска да остане тук. През 2010 г. купил първата къща, а втората взел през 2015 г. Казва, че постройките били в ужасно състояние и дори почти срутени. Наложило се да направи огромна инвестиция, за да ги реновира. Днес и двете са красиви и спретнати къщи за гости с невероятна гледка.
Твърди, че се постарал да запази автентичния външен облик на сградите, като успоредно с това внедрил и съвременни удобства в имотите.
Въпреки че няма асфалт до къщите, успял да осигури всичко необходимо за комфортното пребиваване в постройките. Една седмица само му отнело да прекара интернет през гората.
„Когато купих първата къща, се запознах с покойния вече дядо Дончо. Той ми разказа историята на бившата махала Баръмите. През 1989 г. е починал последният жител на това място. В местността живеели семейства в 7 къщи, а децата са ходили на училище в Горен Еневец. По време на комунизма младите са заминали да работят в заводи, защото нямало препитание. Преди това всички се занимавали с каменоделство. Цяла зима дялали камъни и напролет с волски каруци през гората са ги превозвали в Трявна. Не са се занимавали със земеделие, защото почвата не е плодородна“, сподели Александър.
Още за историята на мястото варненецът черпи информация и от оскъдни находки в имотите.
Намерил снимка в едната къща на семейството, което е живяло там. На нея имало 20 души от една фамилия. Това е поредното доказателство за многолюдните семейства, които преди са обитавали махалата.
„Нямаше никакви други материални ценности, защото къщите бяха обрани от крадци. Но най-важното, което още при първото ми посещение в махалата ми направи впечатление, е, че самото място има невероятна енергия. Сякаш се пренасяш другаде и се разтоварваш от стреса“, твърди той.
Шопов споделя, че няма нужда от реклама на къщите му за гости, защото графикът е пълен.
По думите му основно идват семейства с деца и остават за 6-7 дни. Уикендите пък обичайно е времето, в което големи компании идват да си правят частни партита.
Засега Александър прекарва летата и половината от зимата в Габровци, но планира съвсем скоро да остане за постоянно в селото. Ентусиастът е работил 10 години като фризьор в Лондон, благодарение на което осигурил инвестицията за реновирането на къщите.
„Отидох на гости за месец, но ми хареса и реших да остана да работя. Дори си отворих свой салон за красота. Там работих 6 години и после го продадох. В момента имам действащ салон за красота във Варна. Занимавам се с мъжко и дамско подстригване“, разказа той.
Захванал се с тази професия заради майка му, която е маникюристка.
Като дете той постоянно бил при нея в салона и така се ориентирал към препитанието.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимки: авторката