Събраха културното наследство на Стражица в мащабна експозиция
Музейни експонати от халколита до Възраждането и 130 художествени творби ще могат да се видят до края на септември
От 5 август до края на септември гражданите и гостите на Стражица ще могат да се насладят на мащабна експозиция в Изложбени зали, включваща и творби от Художествената галерия – една от най-богатите в страната, както и Обществената музейна колекция на града.
Пострадалата от голямото земетресение през 1986 г. Художествена галерия в Стражица има 65-годишна история и фонд от близо 1000 творби на изтъкнати и чуждестранни автори. В настоящата експозиция са подбрани творби на художници от различни поколения – от началото, средата и края на 20-и век. В експозицията са изложени 130 живописни, графични и скулптурни творби.
В първата от трите изложбени зали са изложени 270 музейни експоната от Обществената музейна колекция на Стражица, както и реставрираните находки от селищната могила в Горски Сеновец. Музейните експонати са изложени в 11 витрини по хронологичен ред по епохите: от халколита (каменно-медна епоха), бронзова и желязна епоха, тракийски племена, Римска епоха, епохата на Първо и Второ българско царство, църковно и просветно дело през Възраждането. Две витрини са с находките от селищната могила и две с римски монети с детайлна информация. В залата има и електронен справочник за свободно ползване от гражданите. В него могат да бъдат разгледани всички творби от фондовете на музея и художествената галерия. Справочникът съдържа и над 4000 страници краеведска литература за Стражица и всички села в общината.
В следващите зали може да бъдат разгледани творбите от фонда на Художествена галерия – Стражица.
Българските художници класици са представени с имена като проф. Симеон Велков и Димитър Радойков, учили при Иван Мърквичка, картини на акад. Илия Петров и Владимир Димитров – Майстора, на Дечко Узунов, Васил Стоилов и др.
От поколението ярки художници, творили в средата на 20-и век, са изложени Димитър Казаков-Нерон, Михалис Гарудис с „Нике“ и „Икар“, проф. Светлин Русев, Василка Генадиева, Любен Зидаров ,Никола Манев, Благой Иванов. Също Михаил Стоянов и Стоянка Рачкова – и двамата от Стражица.
В изложбата са експонирани и 42 скулптури на известни български художници. Открояват се имената на родените в Стражица Ненко Ненков, един от инициаторите за създаване на галерията в града, Колю Гецов, проф. Марко Марков, Злати Денчев, Коста Диков, Иван Фунев и забележителния скулптор Димо Лучиянов.
В изложбата са представени и няколко чуждестранни художници, гостували в международния пленер по живопис от 1974 до 1984 година.
Ана РАЙКОВСКА