Арх. д-р Драгомир Йосифов: „Унищожават ли целенасочено старата столица?“
Рухна напълно още една стара къща на главната улица във Велико Търново – на „Стефан Стамболов“ 12
За по-малко от 4 месеца, след като фасадата й поддаде, за което „Борба“ писа, вече и този паметник на културата остава в историята.
За вида на къщата, в която някога е кипяла стопанска дейност, ще си спомняме само от фотографиите. Сградата бе една от едва 7 оцелели търновски маази, които са оформяли търговския облик на града и силуета на главната улица в Старо Търново. Целият отрязък около Стамболовия хан представлява само руини и е като паметник на безхаберието. На практика от централна спирка до Административния съд се виждат само разруха и пана, скриващи грозните гледки. Къщите отдавна са напуснати и да е имало предписания към собствениците, те не са свършили работа или проектите им за ремонт отлежават в папките за одобрение. В недобро състояние са и съседните на тази оцелели сгради.
За проблема от жизнено значение за старата българска столица отдавна алармират и архитектите, специализирани в опазването на културното наследство. Един от тях е арх. д-р Драгомир Йосифов, председател на комисията ТСУ във Великотърновския общински съвет, който има свое мнение за причините, водещи до обезличаването на града. Главният виновник според него е НИНКН (Националният институт за недвижимо културно наследство).
„Велико Търново няма нужда от общи устройствени планове, от ПУП-ове, има нужда къщите в старата част в същата форма и обем да ги запазим.
А НИНКН не ни помага с нищо. Държавата е създала регламент по чл. 72 и чл. 73 от Закона за културното наследство. Собствениците на къщите трябва да правят ремонти на това, което пада, след разрешение на директора на института. При положение, че руините застрашават преминаващите по улицата, независимо дали е паметник на културата, или е обикновена къща, в ЗУТ има цял раздел какво се случва с тези обекти. Тук, понеже сме специфичен град и влизаме в Закона за културното наследство, той се явява първи по значимост. НИНКН трябва да се самосезира и задължително да има филиал във Велико Търново, защото градът е историческа и духовна столица на България. В интерес на истината НИПК, каквото е предишното име, е създадено в нашия град и през 80-те години имаше филиал „Янтра“. В ЗКН и това е писано, че институтът може да създава филиали. Защо не го прави, е въпросът. Къщите падат не защото собствениците искат да надстрояват и надграждат, а защото не им позволяват да ги запазят в същия вид. Всички рухнали къщи ги виждаме добре. Заради безхаберието на НИНКН има поне 10 такива през последните 5 години. Велико Търново няма лоби, въпреки че кметът е председател на Националното сдружение на общините. Старата столица я унищожават целенасочено, а поддръжката на съществуващия сграден фонд е належаща“, смята архитектът.
Арх. д-р Драгомир Йосифов съобщи, че по предложение на зам.-кмета по културата Нейко Генчев ще бъде създаден Обществен съвет по опазване на културното наследство, който ще дава становища. В него ще влязат 20 архитекти. Такъв вече има във Варна, морската столица за съжаление ни изпревари. Този във Велико Търново ще е вторият в страната и ще поиска отново тук да има филиал на НИНКН.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката
Според много хора безсилието на кмета вече дразни всички ни. Само с обещания не можеш да се отнася сериозно . Новият център, къщите….летището
И “ремонта” на Беляковско шосе също…
Няма никакво съмнение, че е напълно умишлено. Много по-здрави и красиви сгради бяха съборени заради алчността на новобогаташите и подкупността и бездарието на архитектите.
Пример – улица Хаджи Димитър. Но това тръгва още от паметната дата на другарите, когато цървули и дрипи идват да управляват, кмет става един прост каруцар. Така и до днес. Алчни и безскрупулни селяни обитават този град и не се интересуват от съдбата на архитектурата му, защото си ходят на село да копаят през уикенда. Културата е поверена в ръцете на роми и аматьори. Търново е на път да изгуби естествения си чар и историческото си значение.
да да поредния съвет който да дава становища и после на следващите избори някой от участващите в него вече кандидат за нещо си ще обеснява колко много работа са свършили и колко много може да стори за бедните глупави търновци.
Градът е кенеф а не културна столица, отдавна от както герберката хайка се изчака отгоре и го презастрои. Но интереса клати феса, а на Панов определно е голям