Река „потича“ през Самоводската чаршия
Чрез артинсталацията „От името на една капка” Гаяне Погосян и Мартин Малинов ще залепят плочи по вертикалната стена на всяко от стъпалата, които са зад Старата поща
Върху тях ще изобразят меандрите на Янтра, за да разкажат историята на местата, до които реката минава.
Целта на събитието от фестивала „48 часа Варуша юг“ е да се съберат средства за възстановяване на стената зад Старата поща, която от години е покрита с графити. Младежите са планирали нарисуваните води да проблясват през нощта, а след фестивала шарените плочи да бъдат продадени на благотворителен търг. Със събраните от него пари искат да платят на почистваща фирма, за да възстанови стената на старинната сграда вляво от стълбите.
Освен преобразяването на стълбите артистите планират да закачат писма с историите на хора от квартала, които минувачите ще могат да вземат със себе си. До тях ще могат да се разгледат две фигури – на хартиена лодка и на момиче, които са свързани хем с реката, която е тема на фестивала, хем със Старата поща, към която Гаяне иска да привлече повече внимание. Събитието е озаглавено „От името на една капка“, защото според Гаяне „дори една капка съдържа много повече от всичките написани истории там, можем да си представим съответно колко много неща пази една река. И разбира се, колко трябва ние да я пазим“.
Гаяне Погосян, главната инициаторка за събитието, е активна и сериозна ученичка от „Американски колеж – Аркус“.
В гимназията си сама създава клуб за извънкласни дейности, който нарича „Out of the кутийка“. И действително в него излиза от границите на ежедневието, като със съучениците си създава произведения чрез цианотипия, прави артсрещи с търновски художник, поетически четения и маркетинг занимания. През лятната ваканция клубът прекъсва дейността си, но учениците продължават да осъществяват идеите си. Те ще се включат в програмата на фестивал „48 часа Варуша юг“ с „Нещо повече от рецитал“, в който ще представят близо 10 български стихотворения – това е другото включване на Гаяне във фестивала. Активността й е провокирана от силната й любов към Велико Търново, където прекарва целия си съзнателен живот. А старата част е едно от любимите й места в града, където често ходи, подобно на много други млади хора в момента.
Гаяне е изключително артистична – рисува, пише поезия и проза от съвсем малка. Обича да запълва листите на тетрадките с мисли за спокойствието, прераждането, бързината на ежедневието и монотонността на живота. За изобразителното изкуство споделя, че рисува онези неща, които не може да изрази с думи. За нея всяко изкуство дава различен вид свобода, но смята модата за най-важния начин за себеизразяване. „Модата е директният език, чрез който говоря с хората“, казва момичето. Затова планира да учи специалност „Мениджмънт за култура и изкуства“ в университета „Бокони“ в Италия, за да разбере как работи бизнесът и да се развие като модна дизайнерка.
Като по-малка е тренирала художествена гимнастика 10 години.
„Може би най-важното нещо, което научих от спорта, беше това, че когато положиш усилия, нещата се получават“, казва Гаяне. За нея художествената гимнастика е съчетание от спорт и изкуство, чрез нея е можела да покаже емоциите си най-искрено. Макар че вече няма достатъчно време за няколкочасови ежедневни тренировки, забелязва на колко много неща са я научили годините в залата. „Целеустремеността да вършиш разни неща, да не те мързи, смятам, че идва точно от спорта. Съчетанието ти в художествената гимнастика е минута и половина, в която ти трябва да дадеш всичко от себе си. Това е нещо като живота – той не е особено дълъг. Но ако беше минута и половина, хората щяха да дават повече от себе си“, казва момичето.
Елина ГЕНОВА