Граждани символично гасиха пожарите, предизвикани от бъдещ завод
Представлението беше част от артрезиденция „Старото училище“ – „Генерация ТВОРЯ“ 2024
На земята със слама е изобразена огромна карта на община Павликени с всички населени места и бъдещия завод на „Петрургия“ ООД във Върбовка, направен от бирени кенчета. Изведнъж моделът на сградата на Румен Гайтански – Вълка пламва, от него се издигат гъсти пушеци и след малко половината от сламената „Павликенска област“ е изгорена от огъня. Лицата на зрителите са огрени от пламъците, децата се надвикват: „Дано Горна Липница не изгори!“. Тогава жителите на селото хващат туби с вода и смело изгасят огъня. След водата от жълтата слама е останало малко, по-голямата част от „Павликенско“ е в черна кал, а всички присъстващи са силно впечатлени. С това свое представление артистът Кристофър Кръстев цели да накара хората да помислят за последствията от изграждането на завода и да ги призове да запазят природата.
Проектът му е част от едноседмичната артрезиденция „Старото училище“, която беше закрита в събота с няколко представления и огромна изложба в сградата на школото в Горна Липница.
Тя цели да върне съвременното изкуство и артистите към природата и да провокира младите да помагат на селото си и общността си чрез изкуството. Тазгодишната инициатива беше с тема „Творческа България за света“ и в нея взеха участие рекордните 36 деца, които живеят в селото или имат роднини там. С тях твориха и 10 артисти до 30 г. от елитни училища и университети в страната, които кандидатстват предварително, за да се включат. Повечето от тях са участници от минали години, които се влюбват в Горна Липница и резиденцията и нямат търпение да творят в красивото село.
Един от тях е Вангел Вангелов, който представя артинсталация, наречена „Новото училище“. Чрез изкуствения интелект артистът иска да покаже важната роля на бъдещите учители, които според него трябва да са будители и ментори на децата и да използват технологиите по правилния начин.
Интересни проекти от резиденцията се виждат и в сградата на училището. Някои от тях са колажите на знаменити българи на Росена Тодорова и абстрактната живопис на Магдалена Радева, която изследва душата на човека и връзката му с града и селото. 11-годишната Рами ван Кестел също участва в резиденцията, но с общ проект с вуйчо си и вуйна си – творческото дуо L.Y.R.А.
Те разглеждат съвременния човек и творчество както чрез есе, така и чрез картини, а в тях момичето използва художествена техника, която е научила от „ТикТок“. Внимание на съвременното и старото обръща и артистът Димитър Николов, който избира да съчетае богатата архитектура на селото с днешните тенденции и да създаде инсталация на открито с камъни и мраморни плочи. Интересното е, че скоро камъните ще бъдат преобразени от младия артист в нещо, което жителите на селото ще използват. То обаче за момента остава изненада.
Организатори на резиденцията са творците и юристи Дарина Палова и Димитър Палов (L.Y.R.A.), както и Пламен Петров, който е родом от селото, завършил „Живопис“ във Великотърновския университет, а в момента се занимава с графичен дизайн.
Те започват своя проект през 2010 г. като международна артрезиденция, а децата тогава са само три. Освен че се финансират със собствени средства, получават подкрепа и от Община Павликени, а събитието е част от културния календар на Общината. Главната цел на организаторите е да създадат приемственост между артистите и малките деца, които могат да тръгнат по техния път. Пламен Петров разказва, че е вдъхновен от историята на Бачо Киро, който преподава още като ученик, откъдето се появява и прозвището „бачо“. По същия начин организаторът цели да сближи малките с по-големите, за да обменят опит и идеи.
На много места в Горна Липница се виждат следите от ежегодните артистични събития. Точно пред кметството е направен слънчев часовник, чиято стрелка е сянката на човек, пред читалището е нарисувана розетата от Плиска. До църквата върху каменен зид е изобразена спирала на времето. Пред пенсионерския клуб децата създават също българска шевица, която да радва възрастните хора. Стените на много от къщите представят портрети на видни българи, а от оградата на училището ликът на Вазов посреща всички. Вече има няколко изрисувани контейнера за отпадъци, които също освежават вида на селото.
Елина ГЕНОВА