Два пъти повече са починалите от родените през 2023 г. в областта
В региона вече е трайно установена тревожната тенденция на застаряване на населението
202 233 ДУШИ ЖИВЕЕЯТ В ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, сочи годишният анализ за здравно-демографското състояние на населението в десетте общини, изготвен от РЗИ.
От данните става ясно, че хората в региона намаляват спрямо предходната 2022 г. с 1801 души. Най-тревожното в актуалната статистика е, че броят на починалите е два пъти по-голям от този на родените.
Неблагоприятните демографски процеси обаче засега изглеждат необратими, тъй като населението в областта прогресивно застарява. 35 процента от живущите във Великотърновско са на над 60 години. За сравнение, хората от този възрастов диапазон през 2018 г. са били 31 процента, в през 2009 г. – едва 26 процента.
Починалите за отчетения период са 3681 души. Това обуславя коефициент на смъртност 18.1‰ при стойност за страната 15.7‰.
Основна причина за умиранията остават болестите на органите на кръвообращението. Относителният им дял в структурата на смъртността е 54.25%. На второ място са случаите на починали от новообразувания. Следват болестите на дихателните органи.
От ведомството алармират, че за подобряване здравето на населението е необходимо продължаване на дейностите по национални програми и политики за ограничаване на заболеваемостта и смъртността от социално значими заболявания, свързани с поведенческите рискови фактори – тютюнопушене, нездравословно хранене, злоупотреба с алкохол, ниска двигателна активност и други.
Анализът показва ниски нива на раждаемост. Живородените деца през изминалата година са 1587, от които 817 момчета и 770 момичета. Най-голяма е раждаемостта в общините Стражица, Сухиндол и Златарица, а най-малка – в Лясковец.
Абортите в региона през 2023 г. са 467.
От РЗИ излязоха с извод, че съществено влияние за поддържането на ниски нива на раждаемост оказват възрастовата структура в областта, недостатъчната материална и жилищна осигуреност на семействата, ниският жизнен стандарт, високото ниво на безработица сред младите възрастови групи. Отражения дават също намаляването на фертилния контингент поради вътрешната и външна миграция в трудоспособна и детеродна възраст при жените, психологическата нагласа за малко деца в семейството и други социални предпоставки.
Галина ГЕОРГИЕВА
При тези изключително ниски заплати 1000-1200 лв. във В.Търново няма как да има раждаемост! За да се отглеждат деца, трябват и пари.