Късат студенти, цитирали данни от „Уикипедия“
СТУДЕНТИ ОТ УНИВЕРСИТЕТИТЕ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО НЯКОЛКО ПЪТИ СА БИЛИ СКЪСАНИ, ЗАЩОТО СА ЦИТИРАЛИ ДАННИ ОТ СВОБОДНАТА ЕНЦИКЛОПЕДИЯ „УИКИПЕДИЯ“, НАУЧИ „БОРБА“
Младите хора представяли курсови и дипломни работи и в използваната литература посочвали този източник.
В научните среди у нас обаче подобни цитати могат да ти „изядат главата“. Такива сцени се случили и във Велико Търново, защото преподавателите никак не вярвали на „Уикипедия“ и не я признавали за достоверен източник. Веднага анулирали курсовите разработки и посочвали, че студентите не са черпили информация от достоверни източници. Парадоксалното е, че посочената информацията от „Уикипедия“ е била вярна в много от случаите, но студентите са били късани заради приетия от почти всички в научните среди принцип, че енциклопедията греши при всяко положение.
„Цитати от „Уикипедия“ категорично не се допускат. Защото там всеки може да пише, дори да не е обосновано научно, затова не се цитира“, сподели за „Борба“ гл. ас. д-р Марина Маринова от катедра „Журналистика и връзки с обществеността“ във Великотърновския университет.
Действително преподавателите имат основание за действията си, защото „Уикипедия“ е с изцяло свободен достъп.
Всеки един човек, независимо къде се намира, може по всяко време да пише и променя информацията в енциклопедията. Всеки дори може да посочи личното си мнение, да вкара неверни данни или тенденциозно да върши безнаказани поразии. Все пак огромна част от информацията в „Уикипедия“ е написана съвестно и дава точна представа на онзи, който търси информация.
80% ОТ СТУДЕНТИТЕ ПОЛЗВАТ „УИКИПЕДИЯ“, ЗА ДА ОТКРИЯТ ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА СВОИТЕ РАЗРАБОТКИ. Това е неофициалната статистика в образователната ни система. Това вероятно дразни голяма част от преподавателите, които още държат техните учебници да бъдат основополагащи в образованието на студентите. Учащите се обаче предпочитат да получават информацията систематизирано и кратко, затова ползват услугите на „Уикипедия“.
Друг е въпросът защо преподавателите не пишат в „Уикипедия“ и не споделят своя опит с масовия читател.
Така или иначе, интернет не е достоверен източник на информация именно поради факта, че никой не носи отговорност за написаното там. До ден днешен липсват и механизми за търсене на систематизирана информация. Тоест всичко в мрежата е разхвърляно хаотично и всички разчитат на „Чичко Гугъл“, за да задоволят своите търсения.
Михаил МИХАЛЕВ