Забава и знание

НАСА все още няма окончателен план как да върне астронавтите Уилмор и Уилямс на Земята

Бъдещето на двамата астронавти на НАСА, Буч Уилмор и Суни Уилямс, които останаха на борда на Международната космическа станция (МКС) поради проблеми с новата капсула „Старлайнър“ на компанията „Боинг“, остава неясно

Уилмор УилямсОкончателното решение за това кога и как ще се завърнат на Земята, ще бъде взето най-рано в края на следващата седмица, съобщиха от американската космическа агенция НАСА на пресконференция.

НАСА е изготвила два варианта за прибирането на двамата американски астронавти, които са на МКС от юни. Те трябваше да останат там само една седмица. Първият вариант предвижда двойката да се върне със „Старлайнър“, въпреки че космическият кораб ще трябва първо да бъде ремонтиран, след като при пристигането му имаше проблеми с двигателя и изтичане на хелий. Другият вариант е „Старлайнър“ да се върне на Земята без екипаж, но това ще изисква обширно преконфигуриране на софтуера. Тогава двама от четиримата астронавти, които трябва да пътуват до МКС с друга мисията на „Спейс Екс“ през септември, ще трябва да бъдат преместени, за да могат Уилмор и Уилямс да се върнат на Земята с този екипаж през февруари.

„Буч и Суни се справят добре на Международната космическа станция, където продължават да изпълняват важни задачи заедно с екипажа на Експедиция 71“,

каза ръководителят на НАСА Бил Нелсън. „Тяхната безопасност е наша основна ценност и НАСА оценява всички възможности, за да осигури завръщането им.“

„Старлайнър“ е космически кораб, разработен за повторна употреба. Той се състои от капсула с височина около 3 метра за екипажа и сервизен модул. За разлика от капсулата „Дракон“ на компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск, той не се приземява във вода, а на суша. След дългогодишни отлагания в началото на юни космическият кораб извърши първия си пилотиран изпитателен полет от космическия център Кейп Канаверал във Флорида. Планът е „Старлайнър“ да се превърне в алтернатива на космическата капсула „Дракон“ на „Спейс Екс“ за транспортиране на астронавти до МКС.

БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *