От 3 наследени от дядо си животни Недко Стефанов разви ферма с 220 овце
Стопанинът е всяка свободна минута при стадото, а в останалото време работи като транжор
ОВЦЕВЪДСТВОТО В БЪЛГАРИЯ Е ТРАДИЦИОНЕН ПОМИНЪК И Е ГРЕХОТА, АКО ПОГУБИМ ТОЗИ ОТРАСЪЛ.
Това е веруюто на трудолюбивия фермер Недко Стефанов, който превръща животновъдството от свое хоби в професия. Основал стопанството си в търновското село Присово и бързо печели доверието на десетки клиенти, които предпочитат да закупят месо и мляко директно от производителя пред това да се снабдят от големите търговски вериги.
Недко Стефанов е на 40 години. Родом е от село Павел, но отдавна живее във Велико Търново. Казва, че историята на неговата ферма е белязана с дълбока символика.
„Имах наследствени животни от дядо. Бяха само 3. Сърце не ми даде да ги продам. Реших да се захвана с овцевъдство. Първоначално нямах свой имот и затова ги разположих в двора на къщата на мой приятел от Присово. С времето започнах да увеличавам бройката на животните и станаха 7, 10, 20 и така нататък. Впоследствие си закупих собствен имот в селото и към момента са 220“, сподели той.
Овцете му са три породи – „Лакон“ – френска, “Аваси“ – арабска, и „Асаф“ – израелска. Във фермата има също телета и кози.
Убеден е, че без любов към животните това препитание няма как да бъде практикувано от стопаните. Категоричен е, че поминъкът изисква пълно отдаване и често 24-часово присъствие във фермата.
„В началото сам се грижих за животните. После станаха много и се наложи да наема двама работници. Много е трудно откриването на работна ръка в бранша“, твърди Недко.
По думите му пиковият момента в сектора е около Великден и Гергьовден, когато масово се търси агнешкото месо. Продавал го за 14 лв./кг живо тегло, като тази година продукцията му била изкупена от търновска верига и от много частни клиенти.
Млякото пък се реализира в местна мандра. Продава суровината за 1,80 лв./л.
„Млякото, добито във фермата от началото на 2024 г. до момента, е 20 т“, уточни Стефанов.
Категоричен е, че няма българско агнешко месо, което да не е качествено, но въпреки това цената се подбива от вноса от Северна Македония и Румъния. Решен е да затвори цикъла на дейността си с отварянето на свой фермерски магазин във Велико Търново. Почти е готов с обекта, очаква разрешително от Общината.
Недко, както и останалите му колеги в сектора в момента се вълнува от дебнещата страната заплаха от чума по дребните преживни животни. Надява се компетентните институции да спрат разпространението на заразата, защото в противен случай браншът ще претърпи сериозни сътресения.
„Изключително тревожно е, защото дори само едно животно да е болно, при доказване на болестта се ликвидира цялото стадо“, заяви той.
Засега 40-годишният фермер няма планове да увеличава още животните си. Не защото не желае да развива стопанството, а заради липсата на работна ръка, която да поеме грижата за четириногите.
Успоредно с труда в животновъдния си обект Недко Стефанов работи и като транжор във Велико Търново. Затова за него няма почивка и вярва, че това е формулата за успех в живота.
Галина ГЕОРГИЕВА
Ето Държавата трябва да помага и стимулира такива хора. Работят с любов, отдаденост, поддържат поминъка жив, а и снабдяват хората с качествени продукти. Цялата ни Държава може да се издържа кама, а и са изнася, както беше в миналото.
В кое минало. На правешкия чобанин ли.
Как ще има работна ръка, когато търсят някое циганче учило до четвърти клас, да му работи от сутрин до здрач за 50,60 лв на 16 часа, и да му подвиква непрестанно. Да му бъде момче за всичко,да бърка бетон, да му мие колите и прочие. Ай Хас Мукар.
Всеки гледа да мине ниско.
Айде айде готованци
Спрете да се оплаквате няма кой да работи за тези пари кой ще работи.той за него не може да си изкара пазар няма образование няма със 4 отделение какъв бизнес какви пет лева.