У нас

Комисията за защита на потребителите започва засилени проверки на стоките и услугите за ученика

Комисията за защита на потребителите (КЗП) стартира засилени проверки на пазара на стоките и услугите, свързани с подготовката за новата учебна година

КЗП ще следи за верността на предварителната информация, за коректността на отправените послания към потребителите за цени, намаления и характеристики на стоки за ученици, предлагани онлайн и във физически магазини, съобщават от Министерството на икономиката и индустрията.

През настоящата година по инициатива на председателя на КЗП Мария Филипова, Комисията ще осъществява активен контрол на пазара през целия месец септември, не само преди първия учебен ден.

Нов акцент в контролната дейност през септември ще бъде поставен на безопасността на предлаганите мебели за обзавеждане на детско–юношески стаи, както и при предоставяне на услуги в детски площадки за игра на открито и закрито – парти центрове, прилежащи към заведения, и други.

КЗП своевременно ще информира потребителите за установени нарушения по темата, особено в случаите, касаещи здравето и безопасността на децата.

След стартирането на учебната година КЗП ще продължи активните си действия за защита здравето и безопасността на децата, като предвижда нови инициативи съвместно с Държавната агенция за закрила на детето през следващите месеци октомври и ноември.

БТА припомня, че в отчета си за свършеното в периода на управление на служебното правителство от април до август 2024 г. Министерството на образованието и науката (МОН) посочи, че вече е започнала подготовката на новата учебна година. Успешно се реализира държавният план-прием, като общият брой заложени паралелки за учебната 2024/25 година е 2374, от тях 945 са профилирани, което е 39,8 на сто от общия брой паралелки, а 1429 – професионални, което е 60,2 на сто.

По Националната програма “Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда”, по модула “Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, по география и икономика, по технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден”, са класирани 426 училища и 15 центъра за специална образователна подкрепа, които ще имат възможност да обзаведат и/или оборудват учебни кабинети/класни стаи по хуманитарни науки, по география и икономика, по технологии и предприемачество за целодневна организация на учебния ден и за библиотеки/библиотечни кътове. Предвидените средства за това са над 7 млн. лева.

БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *