Образование

Нова платформа ще помага на студенти да намират работа по-лесно

Нов сайт „За бизнеса в регионите“ ще помага на студентите във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите да намират работа още по време на следването си

В него ще има секция „Обяви“ и „Търся си работа“.

Платформата за търсене на работа на университета.

Целта е да се удовлетворят нуждите на бизнесите в региона за кадри. Платформата е създадена след проведени срещи през май по инициатива на кмета на Велико Търново д-р Даниел Панов.

Среща за създаване на две нови специалности в университета.

В резултат от подобни контакти за сътрудничество между Общината, Висшето училище по агробизнес и Университета по хранителни технологии в Пловдив, от тази учебна година се откриват две нови бакалавърски програми в старата столица. Те са инженерната специалност „Индустриален мениджмънт“, както и „Икономика на хранително-вкусовата промишленост“. За да създадат кадри, които са максимално полезни за нуждите на бизнеса, в програмите си сътрудничат двете учебни заведения. Идеята на специалностите е да предложат на студентите дуално обучение, в което, докато учат, могат и да работят. След първата година младите хора имат възможност да специализират в сферата на сладкарските, млечните, месните продукти, виното и др. Учебните програми са изготвени спрямо нуждите на бизнеса в региона, така че бъдещите кадри ще са напълно подготвени да се включат на пазара на труда.

Доц. д-р Деян Хаджийски, директор на филиала на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите във Велико Търново.

„Направихме среща с част от бизнесите в хранително-вкусовата промишленост в региона. Те декларираха нуждата от кадри от всякакво естество. Бизнесите имат капацитет, проблемът е, че няма подходящи обучени кадри“, обясни доц. д-р Деян Хаджийски, директорът на филиала на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите във Велико Търново. Друг съществен проблем, който мъжът забелязва, е слабата мотивация на младите хора в момента. Затова си е поставил за цел да работи върху подобряването на тази негативна тенденция.

СПЕЦИАЛНОСТ „ЗДРАВЕН МЕНИДЖМЪНТ“ В УНИВЕРСИТЕТА Е ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ОБУЧЕНИЕ НА МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ С МИНИМАЛНО ОТКЪСВАНЕ ОТ ЕЖЕДНЕВНАТА ИМ РАБОТА.

Тя помага за кариерното развитие на медиците, като ги обогатява с познания за управлението. Тази програма беше промотирана сред директори на лечебни заведения миналия месец.

Доц. д-р Деян Хаджийски, директор на филиала на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите във Велико Търново.

Освен атрактивните профили Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите предлага и иновативно „хибридно“ обучение, в което учащите могат да ходят на живо на лекции, но и при нужда да ги гледат онлайн от мобилно устройство. Според доц. д-р Деян Хаджийски обучението е най-ефективно, когато е дуално. Това помага на студентите отрано да изпробват, да сменят специалности и така да открият своето поприще. Той смята също, че хората трябва да придобиват практически и трудови навици още от университета, а не да излизат на пазара на труда без представа какво искат да вършат и без желание за работа. До момента хиляди студенти са минали през Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите, чиято главна сграда се намира в Пловдив. С цел привличане на повече млади към атрактивните специалности екипът на вуза планира срещи със зрелостници през идната учебна година.

Сградата на университета

Елина ГЕНОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *