Водещи новиниПриложение Полски Тръмбеш

Пламен Минев – кметът, при когото градът започва да празнува на 8 септември

Шоу на басейна и „Мис Полски Тръмбеш“ са били атракциите на тридневните тържества през 1992 г.

 

ЗА ПРЪВ ПЪТ ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ ПРАЗНУВА СВОЕТО ОБЯВЯВАНЕ ЗА ГРАД НА 8 СЕПТЕМВРИ през 1992 г., когато става на 32 години.

Пламен Минев – кметът, при когото градът започва да празнува на 8 септември
Инж. Пламен Минев

Тогава кмет е инж. Пламен Минев, а това е първият му мандат. Той е първият кмет на демокрацията и първо е бил председател на Временния изпълнителен комитет. През есента на 1991 г. се провеждат местни избори и Пламен Минев поема кормилото на общината за два мандата. После не участва в кметска надпревара, защото се реализира в частния бизнес. Бил е пет мандата общински съветник. Днес е на 71 г., още работи като председател на Съвета на директорите на агрофирмата „Сиконко-Агрия”, дълги години е бил директор на завод „Първи май”, където е започнал трудовия си път като конструктор. Жизнерадостен и ведър, щастлив, с голямо семейство. Казва ,че винаги в кариерата си е вървял нагоре и никога не е падал. Не обича да започва нещо, което няма да завърши.

 

ОТ СТАРИ ВИДЕОКАСЕТИ Е ПРЕХВЪРЛИЛ на DVD най-важните моменти от своето кметуване и с охота разказва за хубавите и тежките моменти от онези години.

„След като станах кмет официално, през 1992 г. стари хора, близки до църквата, ме подсетиха да направим 8 септември официален празник на града. Повод за подсказката бе, че на този ден е Малка Богородица, а нашата църква е „Рождество Богородично” и денят е нейният храмов празник. Преди 1989 г. се празнуваше на 19, 20 и 21 септември и тогава беше панаирът на Полски Тръмбеш. На 21 септември беше сборът на града и по стар стил беше Малка Богородица. Предложих на Общинския съвет и върнахме с 13 дни назад по нов стил. Та 1992 г. за пръв път чествахме на 8 септември”, спомня си инж. Минев.

САМОДЕЙНИТЕ КОЛЕКТИВИ НА ГРАДА СА ИГРАЛИ ПРЕД ЧИТАЛИЩЕТО.

Веселата част е била далеч по-атрактивна. По онова време е имало фирма, която е държала под наем заведението на РПК край басейна. Станала и спонсор на „Мис Полски Тръмбеш“ и състезания по плуване. Раздадени са парични награди, край басейна е било препълнено, а красивите млади момичета са били над 20, се вижда на диска.

НА СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА ОБЩИНАТА ЗАПОЧВА ДА КАНИ известни изпълнители на празника на града, а първите са били Виолета и Красимир Гюлмезови. Общественото звание „Почетен гражданин“ не се е появило по времето на Пламен Минев, си спомня още бившият кмет. Той има и свое мнение по въпроса – „Почетен гражданин“ се дава пожизнено. По време на неговото кметуване Полски Тръмбеш е бил посещаван освен от областни управители, председател на Сметната палата, министри, зам.-министри, също и от акад. Благовест Сендов като председател на Народното събрание, който винаги е ходил със съпругата си Ана Сендова. Дори академикът гостувал в Полски Тръмбеш няколко пъти, защото харесвал този край и явно кмета Минев. Ходил по селата на събрания и е чувал болките на хората.

 

СТРОИТЕЛСТВО НА ЖИЛИЩЕН БЛОК С 45 АПАРТАМЕНТА ПО ВРЕМЕ НА ИНФЛАЦИЯ

 

ПЪРВОТО ДЕСЕТИЛЕТИЕ НА ДЕМОКРАЦИЯТА У НАС Е СЪПРОВОДЕНО освен с много бурни политически страсти и с промяна в икономиката, загиват предприятия, хората остават масово без работа. Приватизацията поглъща държавната собственост, има убийствена инфлация. В края на първия мандат на Пламен Минев Общината се мести в сегашната си сграда с много трудности и без реално разплащане. Направен е бартер – „Сиконко Билдинг” АД получава 12 дка бивше общинско сметище, декар дворно място, три едностайни панелни апартамента и два дка отстъпено право на строеж за бизнес клуб и част от партерния етаж на сградата. Бившата сграда на Общинската администрация става днешното полицейско управление.

„През много перипетии мина и жилищният блок с 45 апартамента на главната улица. Беше започнато строителството му, като акционери бяха включени различните държавни предприятия в града. Но после предприятията се разпаднаха и блокът стигна до първа плоча. По онова време сегашният кмет Георги Чакъров беше главният финансист на Общината. Доста време умувахме как да довършим този блок, защото освен като нещо грозно в центъра имаше и 10 отчуждени имота и хората си искаха апартаментите, сред тях беше и моята майка. Изпаднах в патова ситуация, започнаха да ме питат всеки ден какво става с блока.

В един момент се сетихме да вземем кредит от банка и да го довършим.

Да не залагаме нищо общинско, да заложим жилищата и ако нищо не стане, ще ги продаде банката. В крайна сметка да има апартаменти. Тогавашният директор на ДСК в Полски Тръмбеш Георги Георгиев ни помогна много, взехме кредита и довършихме блока. Това беше 1995-1996 г., инфлацията беше жестока. Започнахме да продаваме, но всяка седмица правеха нова цена, стана страшно. И тогава успяхме да изровим едно старо постановление на МС, че на отчуждените собственици се дава апартамент по цена в момента на отчужденото жилище, а държавата компенсира появилата се впоследствие разликата в цените. Успяхме и от продажбите в един момент си изплатихме кредита към ДСК. Десет апартамента останаха за Общината, два дадохме на „Сиконко” във връзка със сградата на Общината. Останалите са и до днес общински и са ведомствени жилища. Този многострадален блок бе открит официално за празника на града, мисля че 1996 година”, си спомня още Пламен Минев.

 

ВТОРИЯТ УЧИЛИЩЕН КОМПЮТЪРЕН КАБИНЕТ В БЪЛГАРИЯ Е ОТКРИТ ПРЕЗ 1993 Г. В ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ

 

Пламен Минев – кметът, при когото градът започва да празнува на 8 септември
Първият компютърен кабинет

ГОРДОСТТА НА ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ ОБАЧЕ Е ОТКРИВАНЕТО НА ПЪРВИЯ компютърен кабинет в гимназията през далечната 1993 година. Тогава дори в елитните търновски училища такъв не е имало, а освен в Полски Тръмбеш у нас се открива само в Казанлък. При кмета Минев тогава идва един разтропан бизнесмен и казва дай да направим компютърен кабинет. Започват през юни и със спонсори от фирмите в града.

Една подарява бронирана врата, други правят ремонта на помещението, но най-интересното изпитание е с компютрите.

Общината няма как да ги купи и започва обиколка по предприятията, закупуването става от различни фирми и върху тях в кабинета стои надписът на фирмата – те са нейни, но ги ползва училището. По това време в града се е появила Първа частна банка, която дава четири компютъра. Така се прави зала с 18 компютъра в тръмбешката гимназия. По това време единият син на Пламен Минев учи в Математическата гимназия в областния град, където не разполагаха с такива съвременни за времето си компютри.

МОДЕРНАТА ПРИДОБИВКА Е ОТКРИТА ЗА ПРАЗНИКА НА ГРАДА 8 СЕПТЕМВРИ 1993 г.

Трагедията обаче започва след това, защото Първа частна банка фалира. Преди това е била дала един бус за ползване на Общината, но си го прибират, после се появява синдик, който иска компютрите от училището. Оказал се разбран човекът, когато видял, че се ползват от децата, а не в частни къщи, и се съгласил да му се върнат четири стари компютъра „Правец”. Така фалирали и другите предприятия, които дали компютри, но за щастие, машините останали в гимназията.

ВТОРИЯТ КОМПЮТЪРЕН КАБИНЕТ В СУ „Цанко Церковски” е открит през 1999 г., пак по времето на кмета Минев, когато градът чества 35 г. Той по това време вече бил решил, че няма да се кандидатира за кмет трети мандат, и си казал, че няма да ремонтира две-три улици, защото това добро се забравя бързо, но ще остави още един кабинет с компютри за младото поколение.

„Помогнах на изпроводяк да има и бизнес паралелка.

По онова време кметът назначаваше директор на училището, шефа на болницата, социални грижи, кметът осигуряваше заплати, бюджет на училища, болницата и детски градини и всичко. Пари няма и сега, но има проекти, програми, кметовете не се занимават с финансиране на училища и болници, не назначават кадрите. На това му се викаше местно самоуправление! Много пъти казвам – успешният кмет трябва да има 50% професионализъм и 50% демагогия. Аз първото го бях натрупал, но второто така и не ми дойде отвътре и си тръгнах от този пост.

Пък и бях завършил второ висше мениджмънт, като иначе съм машинен инженер, и поех към частния бизнес. Искам да кажа на младите хора никога да не се примиряват с постигнатото, но и да не си надскачат боя, аз никога не съм го правил и се чувствам успял и щастлив. Така говоря и на синовете ни! И за минало не трябва да се съжалява. Аз не съжалявам и за това, че отказах да се кандидатирам за депутат, и за други престижни позиции, вероятно щях да стана, но прецених, че моето място не е там”, коментира в края на нашата среща бившият управник.

Нели СУКОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *