В Козаревец канят на кулинарен празник, избират майстор на кокошата чорба
На кулинарен празник, посветен на прословутата кокоша чорба, канят организаторите от козаревското кметство и читалище, подпомогнати от Община Лясковец
Уникалното по рода си събитие е предизвикателство към всички, които желаят да покажат своите умения и рецепти, по които приготвят една от най-любимите гозби на българската трапеза.
Участващите в кулинарната надпревара майстори тази година ще имат поле за изява в деня преди Малка Богородица, тъй като по традиция фестивалът се прави около този ден. Огнищата ще бъдат разположени в парка на читалище „Земеделец-1899“, а фолклорната програма ще протича на откритата сцена. Официален старт на проявата ще бъде даден с водосвет за здраве, с приветствия и представяне на жури и кулинарни отбори, като началото е планувано за 10 часа на 7 септември 2024 година.
Към обяд ще бъде избрана най-вкусната кокоша чорба.
Ще бъдат раздадени девет награди – на трима призьори за най-атрактивен готвач в празника, както и три за най-красиво оформен етнокът около огнищата. Три са наградите и за най-апетитна гозба, а една специална награда ще излъчи лично кметът на селото Красимира Колева. Ще има и грамоти и сувенири за всички останали участници, а за изгладнелите посетители ще бъде сготвена извън състезателната част чорба в огромен казан, която накрая всички ще могат да опитат.
В съревнованието участват както козаревчани, така и кулинари от Лясковец и района, от Стражишко, Великотърновско и т.н. Организаторите канят и на голямо козаревско хоро. Гост-изпълнители на фестивала тази година са певицата Николета Начева с оркестър „Развитие“- гр. Стражица.