Във В. Търново ще заработи ПЕТ скенер за диагностика на онкологични заболявания
Новият модерен апарат ще осигури достъп до качествена медицинска помощ на пациенти от цяла Северна България
КОМПЛЕКСНИЯТ ОНКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР В СТАРАТА СТОЛИЦА ЩЕ СЕ СДОБИЕ С ПЕТ СКЕНЕР.
Съвременният високотехнологичен апарат за хибридна образна диагностика ще бъде закупен със средства по Плана за устойчивост и възстановяване. За целта здравното министерство обяви обществена поръчка, а прогнозната стойност за модерния апарат е 3 млн. лв.
Общинското специализирано лечебно заведение е сред 14-те одобрени за финансиране клиники от общо кандидатствалите по процедурата 39 болници.
ПЕТ скенерът е определян в медицината като „златен стандарт“ за диагностика и проследяване на пациенти с онкологични заболявания. Уредът наподобява ЯМР, но предимството му е, че разкрива метаболитни промени в органите или тъканите на по-ранно, клетъчно ниво. Това е от огромно значение за ранното диагностициране, тъй като често онкологичните заболявания започват с функционални промени в клетките.
Високотехнологичната апаратура за нуклеарномедицинска диагностика е изключително важна и на практика незаменима техника за откриване на злокачествени заболявания, за определяне на ефекта от терапията, за ранното установяване на рецидив и дисеминация.
Апаратурата позволява да се визуализира патологично промененият метаболизъм на органите чрез молекулярно изображение.
Това е най-бързо развиващият се образен метод от световен мащаб с приложение предимно в онкологията, кардиологията и неврологията.
Инициативата Комплексният онкологичен център да кандидатства за съвременното оборудване е на кмета на старата столица инж. д-р Даниел Панов, а подкрепа оказал и народният представител от Великотърновски регион проф. д-р Костадин Ангелов.
Подготовката на цялата необходима документация била възложена и реализирана от новия управител на клиниката д-р Иван Николов. Придобиването на ПЕТ скенер ще даде нова насока в развитието на Комплексния онкологичен център и ще повиши качеството на медицинската и здравната помощ в специализираното лечебно заведение.
Модерната техника ще помогне на много хора от региона и ще привлече пациенти от Централна и Северна България. В момента пациентите, които се нуждаят от такова изследване, пътуват стотици километри или дори се отправят към турски клиники.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимката е илюстративна