Търновка облича артисти в римския амфитеатър „Арена ди Верона“
Миглена Петрова шие от малка и сега се грижи за безупречните тоалети на герои от емблематични постановки
КАТО СБЪДНАТА МЕЧТА Е РАБОТАТА В ЕДИН ОТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ТЕАТРИ НА ОТКРИТО В СВЕТА – „АРЕНА ДИ ВЕРОНА“, ЗА НАШЕНКАТА МИГЛЕНА ПЕТРОВА.
Наричат го „архитектурното чудо“ и „сестра на Колизеума“, а славата му привлича милиони туристи. За представленията зад кулисите се трудят около 1000 души, а 49-годишната търновка е единствената българка. Нейната мисия е осигуряване на перфектната визия на актьорите чрез адаптиране на оригинални костюми спрямо фигурата им. Болярката описва работата като много интересна и емоционална, но в същото време на бързи обороти и изключително отговорна.
Миглена е родена в старата столица. Завършила е паралелка „Математика“ в ПМГ „Васил Друмев“ , а след това учила международен туризъм в Икономическия университет във Варна. После завършила магистратура към Икономическия факултет на БАН и втора магистърска степен в Италия. Заминала в чужбина 2002 г. по специална програма и изучавала регионално развитие.
В ТОЗИ ПЕРИОД ОБАЧЕ ПРЕДПРИЕЛА ПРЕЛОМНА КРАЧКА КЪМ ДРУГО ПРЕПИТАНИЕ.
„От малка обичам да шия. Когато бях в седми клас, една жена – моделиер в държавна фирма „Деньо Георгиев”, ме вдъхнови. Запалих се по целия процес по изработване на дрехи и в Италия имах възможност да се развия. Там бях очарована от историческите костюми, които се ползват по време на карнавала. Те са много интересни и трудни за изпълнение. Започнах да посещавам курсове и обучения за изработване на корсети, исторически тоалети, бродерия във висшата мода и т.н.“, сподели Миглена.
Преди 3 години с нея се свързали от групата, изпълняваща исторически възстановки, посветени на Верона, която участва в емблематичния карнавал на Италия. Наели я да създаде уникалния костюм на принц Ребоано и свитата му. Това бил първият сериозен ангажимент в кариерата й. Успешното изпълнение дало голям тласък в развитието й. Скоро след това на рамото й кацнало птичето на късмета.
„Работата в „Арена ди Верона“ винаги ми се е струвала като нещо недостижимо.
Това е изключително мащабна културна светиня, част от списъка на културното наследство на ЮНЕСКО. Много ми беше любопитно и кандидатствах за работа, без да имам очаквания. Поканиха ме на интервю. Имаше не просто разговор, а теоретически и практически изпит“, разказва Миглена.
„Трябваше да обясня как бих адаптирала определен костюм за конкретна фигура. Костюмите за оперите са решение на режисьора и стенографа. Има облекла от 1913 г., когато се е провел първият спектакъл в „Арена ди Верона“ – „Аида“. Костюмите, които са използвали тогава, ги преработихме и сега отново се използват от актьорите. Не шием наново костюмите, а ги адаптираме към артистите. Самата изработка е много различна от тази на ежедневна дреха. За много кратко време костюмите трябва да са готови“, обясни тя.
Вече една година нашенката е част от екипа на амфитеатъра и признава, че не води статистика по колко на брой костюми до момента е работила.
В нейната съблекалня отговаря за около 20 артисти, които участват в 5-6 опери на сезон. На представление имало около 100 преобличания.
„Работата е много интензивна, трябва да сме там през цялото време, още часове преди представлението да стартира, и оставаме часове след финала на спектакъла. Там сме по време на репетициите и сме запознати с всички подробности в сценария. На всяко представление на сцената се изявяват около 500 души и всички те са облечени в костюми, с изключение на оркестъра. Зад кулисите по време на представленията работят около 1000 души“, уточни търновката.
Обясни, че оперният сезон продължава от юни до първата седмица на септември. Представления има средно 3-4 дена в седмицата, а билетите са от 30 до 200 евро.
Капацитетът на „Арена ди Верона“ е 13 000 места, а средният брой участници на представление е от 10 000 – 12 000 души.
„Около 500 000 зрители от цял свят посещават на сезон спектаклите. Тази година случайно срещнах хора, които ме помолиха да ги упътя към театъра. Те ми споделиха, че идват от Австралия, за да гледат „Севилският бръснар“, и са купили билетите година по-рано“, заяви Миглена.
Макар да живее отдавна в Италия, нашенката е категорична, че най-комфортно се чувства в родния си град. Тя пристигна за кратка ваканция във Велико Търново около Деня на Независимостта след близо две години отсъствие. Казва, че била впечатлена от организацията и облика на Самоводската чаршия. За момента обаче няма планове да се завърне за постоянно в старата столица.
Галина ГЕОРГИЕВА
“римския” амфитеатър “Арена ди Верона… Алоооо, Галина?
Вярно, че името не прави човека, но ме напушва на смях…..