Съдби

От буренясали поляни до спретнати оранжерии – ежедневната борба на младо семейство от Самоводене със земята, стихиите и законовите неуредици

„Да се действа, а не да се мрънка“ е девизът на Никола Радков – млад, трудолюбив и ентусиазиран собственик на оранжерии в с. Самоводене, които нарича своето „красиво място, което създава много стойност“.

Стъпил здраво на земята,

младият самоводчанин разорава буренясалата поляна в края на селото и започва да сбъдва мечтата си,

която се ражда в студентските му години в Земеделския колеж, който завършва през 2006 г. Тогава той съчетава теоретичната си подготовка с практиката по време на студентски бригади – 5 години в Англия бере ягоди и аспержи.

След Земеделския колеж Никола завършва магистърска степен в специалност „Стопанска логистика“ в НВУ „Васил Левски“. И отново се връща в Англия – 7 години работи на полето, във фабрики и фирми, занимавайки се с различни дейности, но с идеята да натрупа капитал за реализиране на мечтата си. Но този път е с любимото си момиче, днес негова съпруга – Кристина Пилева, която напуска учителското си място в Килифарево. Завръщат се през 2017 г., създават семейство, което допълват с дъщеричка Александра.

През настоящата година Никола Радков се отдава само и единствено на работата си в оранжериите.

В съвременните условия на зеленчукопроизводство и той като всички свои колеги се сблъсква с редица проблеми: скъпи препарати; ниски изкупни цени, поради което е невъзможно да се дават високи заплати на работещите в сектора; невъзможност да предлагат продукцията си в магазини и големи търговски вериги.

Всяка събота Никола Радков е на Фермерския пазар и се радва, че производителите имат възможността да предлагат стоката си там

Казва, че е много трудно, защото няма политика, действа се година за година, субсидиите за настоящата година ще ги получи в началото на следващата, а за него и други колеги работата започва от м. декември, но заради късното изплащане на субсидиите не знаят какво да подготвят. Затова младите не желаят да се захващат с този бизнес, защото неуредиците са много, а резултатите твърде често зависят от климатичните условия.

Пораженията от тазгодишната градушка били смазващи и унищожителни, потвърдени от констатацията на агрономите, че следва да приемат годината за нулева. Работници и стопани се изправили пред неизвестността, а Никола дори бил готов да да изтегли кредит и да обезпечи за година време работниците си, които са професионалисти и които не  искал да остави без работа.

Но понякога се случват и чудеса и – може би заради съседството с оранжериите на два манастира, неговите култури се възродили и дори… дали неочаквано добра реколта.

„Ако поне за 5 години на производителите се даде глътка въздух, освобождавайки ги от ДДС, производството на плодове и зеленчуци ще се увеличи двойно и продукцията ще започне да се предлага на ниски цени. Тогава за всички ще е добре, защото не само на пазара, но и в магазините – малки и големи търговски вериги, ще се продава качествена българска стока, а в хазната ще постъпят пари от данък печалба.

Ако държавата пенсионира селскостопанските труженици при условията на първа категория труд – с 1-2 години по-ранно, ще има повече желаещи да работят, а и ще мотивира младите хора да се занимават в този сектор“ – разсъждава Никола.

Много често неуредиците и проблемите са го отчайвали до отказ,

но тогава цялото семейство на Никола Радков активно му помага и стои зад всяка негова идея. Баща му е плътно до него в оранжериите и производството, а майка му, съпругата Криси и малката Александра помагат в реализацията на продукцията в семейния им магазин в квартал „Бузлуджа“ и на Фермерския пазар всяка събота.

Тази година освен зелена салата, разнообразните сортове домати, черна и бяла капия, патладжан и краставици, в оранжериите е произвел и голямо количество дини, които се прочули със сладостта си. Жители и гости на Самоводене опитаха от неговата продукция на Празника на лука, която той предостави безвъзмездно.

Отдаден изцяло на семейството и работата, Никола Радков признава, че това, което не му достига, е време, защото отдавна не е отварял да прочете книга, все по-рядко ходят със съпругата си на кино или театър. Само на концертните изяви на дъщеричката им се старае винаги да присъства. Малкото им свободно време е в интервала от 20 декември до 20 януари, когато почиват, празнуват и чертаят планове за новата стопанска година.

Красимира МОМИНСКА

One thought on “От буренясали поляни до спретнати оранжерии – ежедневната борба на младо семейство от Самоводене със земята, стихиите и законовите неуредици

  • Наистина Държавата се отнася жестоко с такива хора, но всеки търси домашното , произведено в България…а с отношението си ги отказва.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *