Горещи новиниГорна ОряховицаЗдраве

Екипът на лекар с Балкански оскар за медицина съдейства за модерно лечение на пациенти от горнооряховската болница

155 случая на инсулт са посрещнали в МБАЛ за първите 8 месеца на 2024 г.

 

В ГОРНООРЯХОВСКАТА БОЛНИЦА Е СЪЗДАДЕНА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА СПЕШНО ТРАНСПОРТИРАНЕ НА ПАЦИЕНТИ С ИНСУЛТ ЗА МОДЕРНО ЛЕЧЕНИЕ В УМБАЛ „СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ“- СОФИЯ.

Във водещата столична клиника местните биват посрещнати за терапия от екипа на интервенционалния рентгенолог проф. Станимир Сираков. Медикът се прочу с уникалната операция, при която оперира мозъка на дете през артерия на крака, а за постижението бе отличен с т.нар. Балкански оскар за медицина – National Medical Awards.

От началото на 2024 г. до края на август в горнооряховската болница са постъпили 140 пациенти с исхемичен инсулт и 15 с хеморагичен. При 5% от пациентите на място в лечебницата е проведена т.нар. терапия – тромболиза, която се определя като най-модерния метод за лечение на мозъчен удар.

„Тромболизата е съвременен метод на лечение на исхемичния инсулт и той се прилага в нашата болница от пет години. Това е метод, който цели възстановяване на кръвообращението в засегнатия участък в мозъка. Мозъчните клетки са много по-чувствителни към загуба на кислород, отколкото например сърдечните клетки. Ако кръвообращението не се възстанови в първите часове след пораженията, те загиват. При тромболизата се вкарва венозно вещество, което разрежда образувалия се тромб в мозъка“, поясни управителят на горнооряховската клиника д-р Иван Иванов.

Медикът обясни, че тромболизата е успешна до четвъртия час от началото на инсулта.

Това е периодът на т.нар. „златен час“, през който да се извършат лабораторни изследвания и скенер и да се предприеме манипулацията.

Над 80% от постъпилите с диагноза инсулт се приемат в наскоро откритото Интензивно отделение за терапевтично болни, а останалите – в Отделението по нервни болести. След лечението пациентите обичайно постъпват и в Отделението по физикална и рехабилитационна медицина, където се назначава специфично лечение и рехабилитация.

Мозъчният инсулт е една от най-социално значимите болести, тъй като е свързана с честа смъртност и много висока инвалидизация. В България заболяването е масово, като това се дължи на понижена здравна култура на населението. Българите неглижират сериозността на хипертонията – по-голям процент от пациентите или не се лекуват, или предприемат неправилно лечение, което води до усложнение и мозъчен инсулт или сърдечен инфаркт.

„За разлика от инфаркта, който е с по-изразена симптоматика – силна болка, изтръпване на крайници и др., по-леките форми на инсулта се разпознават трудно и често се пренебрегват“, допълни още д-р Иванов.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *