Наградиха заслужили медици от търновската болница, участвали в борбата с пандемията от коронавирус
Отличията бяха връчени по повод 70-ата годишнина на инфекциозно отделение, кметът Даниел Панов уважи церемонията
ДЕСЕТКИ ЛЕКАРИ, МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ, ЛАБОРАНТИ, АКУШЕРКИ И САНИТАРИ ОТ ОБЛАСТНАТА БОЛНИЦА БЯХА НАГРАДЕНИ С ГРАМОТИ И ПЛАКЕТИ за приноса си в овладяването на пандемията от коронавирус.
Призовете бяха раздадени на тържество в голямата зала на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, организирано по повод 70 години от основаването на Отделението по инфекциозни болести. Гости на събитието бяха директорът на РЗИ д-р Евгения Недева, кметът на Велико Търново инж. д-р Даниел Панов, медици – доайени в отделението, и ръководители на институции.
Церемонията започна с изпълнение на детска вокална група „Пеещи камбанки“. След тях емоционално слово изнесе началникът на инфекциозно отделение д-р Мая Попова. Тя припомни, че звеното е разкрито през 1954 г. след преобразуване на сграда, служеща за общежитие на медицински сестри, в района на База II. В началото водата за нуждите на структурата се е носила на ръце. Отделението остава в зданието допреди 2 години, когато се мести в новоизградения нов корпус към Нова болница.
„За изминалите 70 години през отделението са преминали над 100 000 пациенти. Екипите са се справили с пандемии от скарлатина, хепатит А, заушка, морбили, коклюш, грип и коронавирус. В отделението са лекували и редица редки заболявания като кримска хеморагична треска, марсилска треска, хеморагична треска с бъбречен синдром, коремен тиф и др.“, обясни д-р Попова.
Самата тя вече 36 години работи в звеното и твърди, че най-трудният момент в кариерата й е бил периодът на пандемията от COVID-19.
В структурата работи и д-р Константин Рашков, който вече четири десетилетия спасява животи. Избрал тази сложна специалност, вдъхновен от своя баща, който също е бил инфекционист в отделението.
„Много трудни моменти сме имали. Няма дни, в които да сме абсолютно свободни от работа. Непрекъснато приемаме болни, които имат нужда от медицинска помощ. Може би най-тежките моменти са, когато имаме деца в животозастрашаващо състояние“, коментира той.
В звеното работят само двама лекари, 11 медицински сестри и 5 санитари.
„В момента в отделението се лекуват пациенти с бактериални чревни инфекции, възпаления на храносмилателната, хормоналната и нервната система, дегенеративни заболявания. Най-младият пациент е на 8 месеца, а най-възрастният – на 90 г.“, допълни д-р Рашков.
„Инфекциозното отделение е важна структура не само във Великотърновската областна болница.
То има ключово място и на здравната карта на цялата страна. Всички знаем колко бързо и понякога неконтролируемо се разпространяват инфекциозните заболявания. Всички преживяхме това по време на ковид пандемията. В този период имаме над 28 000 леглодни и над 3300 изписани пациенти. Без високия професионализъм и жертвоготовност на екипите никоя пандемия няма да може да бъде преодоляна“, заяви изпълнителният директор на болницата д-р Даниел Илиев.
Поздравления към медиците отправи и кметът на Велико Търново инж. д-р Даниел Панов.
„Седем отделения на болницата бяха преобразувани в ковид отделения. Трябваше да се справим с неизвестно заболяване, обединени заедно. Успяхме. Като кмет, имах рамо, на което да се опра – проф. д-р Костадин Ангелов, който тогава беше министър на здравеопазването. Изказвам благодарност към всички медици, които загърбиха семействата си в името на дълга. Като председател на Националното сдружение на общините в България, ще се боря медиците да получават това заплащане, от което имат нужда и което заслужават“, увери градоначалникът на старата столица.
Сред отличените медици бяха д-р Сибила Маринова, д-р Пенка Луканчевска, д-р Валентин Точков и д-р Марияна Витанова.
Празникът завърши с изпълнение на „Джуниър бенд“.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимки: авторката