Търговци от пазара в кв. „Бузлуджа“: „Вдигат ни постоянно наема, а срещу него не получаваме дори елементарни условия“
Наематели на търговски обекти на пазара в кв. „Бузлуджа” недоволстват от високия наем, който плащат на Общината, а срещу него не получават никаква грижа и подкрепа.
Липсват елементарни условия, за да работят спокойно и да посрещат клиентите си. Нямат паркоместа, които са им обещани, за толкова години там не се изгради и тоалетна. За да им разпишат разрешителните за търговска дейност, са принудени да сключат договор с близкото заведение и да ползват тоалетната там. А когато спре токът, не могат да подадат сигнал в енергото, защото нямат собствени партиди.
Златина Димитрова държи зеленчуков магазин от 25 квадрата на пазара в кв. „Бузлуджа”, на общинска земя, от 8 години.
Позната на всички в квартала, тя потърси в. „Борба” като последна инстанция, защото явно няма кой да чуе и да разреши проблемите на нея и колегите й. „Постоянно ни качват наема, започнах със 134 лв., вече е 620, при вдигане на всяка минимална работна заплата ни го увеличават с 10%. Отделно плащаме 3 лв. тротоарно право. Колкото пъти сме се обръщали към Общината за каквото и да било, никога не сме получили адекватно решение на нашите проблеми. Тук се пълнеше с вода, идваха, снимаха и дотам, прехвърляха ни от стая в стая. Не се прави и нищо откъм почистване на района. Тъй като си плащаме тока на Общината и сме с вторични електромери, когато той спре, не можем да подадем сигнал, защото няма открита партида на наше име.
Последният фрапиращ случай бе на 25 септември, събота. Токът спря и тъй като Общината почива, два дни стояхме, без да можем да реагираме.
Не можех да работя, стоката започна да се разваля. Благодаря все пак на клиентите, които проявиха разбиране, излязоха лоялни и се върнаха, когато възобновихме работа. В понеделник се обадихме на отговорника за пазара, а той ни заяви, че Общината не е длъжна да ни помага. В договора било заложено, че трябва да си извадим партида за наша сметка, която обаче да е на името на Общината. И ако утре ни съборят, или ни изгонят, ще съм платила 2000 лв., но партидата ще остане за Общината. А в същия този договор е заложено, че още утре могат да ме изгонят, нямам никаква сигурност и никакви права като наемател. Трябва сами всичко да си вършим, а за какво плащаме наем, не мога да си обясня.
Когато миналата година през октомври падна големият сняг, моят мъж лично с щилката оряза начупените клони и дървета. Събрахме ги на камара и цяла седмица чакахме да ги отнесат, както и да се оправят накъсаните кабели. Нямаше кой да разрине снега, правихме го ние с помощта на клиенти, за да освободим пътя и да си вкарам стоката. Все пак с нея си плащам данъците и наема. Листата ги изхвърлихме ние. И тъй като съм изрядна, очаквам адекватна реакция от Общината и държавата. 8 години се борим с ветровете, малкото останали на пазара сме принудени да се спасяваме поединично. От всичко обещано ни сложиха два коша за боклук”, оплаква се Златина Димитрова.
Проблемите от всякакъв характер са от години, без нищо да се е променило в полза на наемателите. Неслучайно и търговците по сергиите избягаха отдавна и добре, че е Фермерският пазар, който все пак е гражданска инициатива, за да се оживи пространството.
Златина Димитрова заедно със свои колеги търговци на пазара, ходили преди две години при кмета Даниел Панов, но всички добри намерения, които той споделил, останали празни приказки. Хората с магазини имат проблеми с паркоместата, всъщност с липсата на такива, които са обещани, но не са предоставени. „Постоянно ни глобяват, защото няма къде законно да спрем и да си разтоварим стоката. И с това покачване постоянно на наема вече изнемогваме. За 7000 лв. годишен наем Общината не ни предоставя нищо, не толерира средния и дребния бизнес. Отделно давам за ток, който плащам, и получавам фактура, без да съм видяла черно на бяло каква електроенергия съм консумирала”, допълва тя.
При срещата с кмета, на която присъствали и други наематели, помолили за преразглеждане на наемите, които са с решения на Общинския съвет. Предложили им едва ли не да направят някаква площадка за своя сметка, и те не разбрали какво точно, за да им смъкнат наема. Което с право възприели като поредния абсурд.
Ана РАЙКОВСКА
Никой никого не кара там да стоите , вземете си един закрит камион и поставете реклама кой ден и от колко до колко часа ще работите и ако имате редовни клиенти ще печелите.
Винаги Държавата е била мащеха за хората. Те не могат да забогатяват, да израстват, да се развиват, да проданат сами продукцията си…всичко трябва да бъде трудно, препродадено, измъчено. Как ще забогатеят хората .