Д-р Карина Стоянова: „По 18 часа съм прекарвала на работа в търновската болница“
Младата лекарка съчетава дежурства в Кардиологично и Спешно отделение
ВЕДРА, СПОКОЙНА И ИЗПЪЛНЕНА С ЖЕЛАНИЕ ДА ПОМАГА Е Д-Р КАРИНА СТОЯНОВА.
Тя е сред новата смяна в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, където специализира кардиология. Вече почти година практикува най-хуманната професия и трупа опит от доказаните специалисти в клиниката. 26-годишната жена е щастлива, че има шанса да лекува пациенти в широк възрастов диапазон и с разнородни заболявания и така да усвоява тънкостите на изкуството медицина.
Д-р Карина Стоянова е от Велико Търново. Завършила е ПЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ в паралелка „Английски и руски език“, а след това медицина в Тракийския университет в Стара Загора. Дипломира се през 2023 г. и същата година започва специализация в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“.
Споделя, че е първият лекар в семейството, а желанието да стане доктор се зародило в нея още като дете.
„По време на пандемията от коронавирус бях четвърти курс и се наложи да преминем към онлайн обучение. Това ми осигури много свободно време и реших да го използвам мъдро. Ходех в кабинета на д-р Петьо Аврамчев във Велико Търново, за да трупам опит. Той ме запали по кардиологията“, разказа Карина.
Обясни, че според нея кардиологията е една от най-интересните и логични специалности в медицината.
Привлича я с това, че в направлението непрекъснато се внедряват иновации и винаги има какво ново да научиш.
„На 1 ноември 2023 г. започвах специализацията си. Исках да практикувам в родния ми град, защото вярвам, че в болниците извън столицата също трябва да има добри специалисти, които да лекуват хората. В кардиологичното отделение срещнах много позитивен екип – хора, които са готови да ти предадат опита си и да те научат на знания. Има приемственост между поколенията. Всички ме приеха много топло. Изказвам специални благодарности на д-р Хараламби Бенов и д-р Ваня Манчева“, сподели д-р Стоянова.
Д-р Карина Стоянова е категорична, че въпреки младата си възраст пациентите се отнасят с голямо уважение към нея, особено пенсионерите. В отделението обаче идват и 30-годишни с високо кръвно, което по думите й е вследствие на недобра профилактика и превенция.
„Преди седмица изписахме 90-годишен пациент. Много е удовлетворяващо, когато си допринесъл за подобряване на качеството на живот на такъв човек. Заслугата е на целия колектив, защото медицината е екипна работа“, твърди тя.
Успоредно с работата в Отделението по кардиология д-р Стоянова дава дежурства и в Спешно отделение.
Като повечето специализанти в клиниката, и тя не пропуснала шанса да мине през най-натоварената школа.
„Често идват пациенти с няколко заболявания. Тогава колегите от различните специалности слизат и съвместно се преценява какъв да бъде подходът на лечение и хоспитализация. Случва се от нощна смяна в Спешно отделение да отида на следващо дежурство в кардиология. 18 часа е най-дългото време, което съм прекарвала на работа в болницата“, спомня си Карина.
Един от най-интересните случаи, с които се сблъскала в Спешно отделение, стана известен в цялата страна. Става дума за детето с рядко заболяване, заради което дойде медицинският хеликоптер в средата на юли т.г.
„Родителите доведоха детето около 0:30 ч. То направи гърч. Педиатър и реаниматор веднага се притекоха на помощ. Приехме го в болницата и след това бе транспортирано с хеликоптер. Два месеца по-късно на мое дежурство то пак дойде, но беше със стомашна инфекция. Много се зарадвах, че е спасено, защото не знаех какво се е случило с него, а при последната ни среща лятото беше в много тежко състояние“, разказа д-р Стоянова.
Д-р Карина Стоянова сподели, че работата я обогатява духовно и иска да предаде тази емоция и на други хора.
По повод Световния ден на сърцето 29 септември тя участвала в инициатива за запознаване на малчугани със значението и правилната грижа за сърдечносъдовата система. Гостувала на деца от шести до единадесети клас в СУ „Максим Райкович“ – Лясковец, и СУ „Вичо Грънчаров“ – Горна Оряховица. Там изнесла лекции, а след това едно от децата отишло при нея, за да я попита „Какво е нужно, за да стана и аз лекар?“.
„Почувствах се много щастлива, че съм вдъхновила някого да се насочи към тази професия“, допълва д-р Стоянова.
Галина ГЕОРГИЕВА