Как НЗОК се грижи за пациентките с рак на маточната шийка?
РАКЪТ НА МАТОЧНАТА ШИЙКА Е ОПРЕДЕЛЕН КАТО РАК НА МЛАДИТЕ, ЗАЩОТО ЗАЕМА ВТОРО МЯСТО ПО ЧЕСТОТА НА РАКОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ сред жените на възраст между 15 и 44 години
Това информират от Националната здравноосигурителна каса в онлайн рубриката „НЗОК за теб“.

През 2023 г. броят на пациентките с първична диагноза рак на шийката на матката е 1231. Хоспитализациите, или брой случаи, са съответно 1436. През първото полугодие на 2024 г. същата диагноза са чули 683 жени у нас. Хоспитализациите, или брой случаи, съответно през 2024 г. са 774, отчетени към НЗОК.
В действащия Национален рамков договор за медицински дейности 2023-2025 г. НЗОК заложи на увеличаване на диапазона на дейности в извънболничната помощ, за да се осъществи реална превенция в различни целеви групи и възрасти. Това води до разширяване на скрининга и ранната диагностика на онкологични заболявания.
За профилактика на рака на маточната шийка при провеждане на задължителен профилактичен преглед общопрактикуващият лекар насочва здравноосигурените жени от 30- до 40-годишна възраст за консултативен преглед с лекар специалист по акушерство и гинекология с медицинско направление. При консултацията лекарят специалист взема материал за цитонамазка за извършване на цитологичното изследване и издава направление за медико-диагностична дейност. Оказаната медицинска помощ се отразява от лекаря специалист по акушерство и гинекология в амбулаторен лист. Срокът на валидност на направленията е 30 календарни дни от датата на издаването им. При две негативни цитонамазки джипито насочва здравноосигуреното лице към АГ специалист веднъж на 3 години.
При провеждането на профилактичните прегледи личният лекар формира групи от лица с рискови фактори за развитие на злокачествено новообразувание на шийката на маткат. Попълва карта за оценка на рисковите фактори за развитие на заболяване.
За тях джипито провежда обучение за самонаблюдение. Дава препоръки за начина на живот – хигиенни навици, сексуално поведение, преустановяване на вредни навици и информира за рисковите фактори за развитие на това заболяване. Личният лекар преценява необходимостта от консултация с акушер-гинеколог и назначаването на допълнителни изследвания. При резултат от цитонамазка ≥ РАР ІІІВ задължително насочва пациентките за консултация със специалист по акушерство и гинекология.
НЗОК, в изпълнение на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021 – 2024 г., заплаща профилактични ваксини срещу рак на маточната шийка. Целеви групи при имунизацията са здрави момичета на възраст от 10 до 13 години. Те имат право на безплатна ваксина срещу човешки папилома вирус. Тя се поставя от личния лекар след при заявено желание от страна на родителя.
От 1.10.2024 г. в изпълнение на Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести за 2021-2025 г. НЗОК заплаща за преглед, извършен от лекар – специалист по акушерство и гинекология, на жени на възраст от 20 до 29 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус. Също така и жени на възраст от 41 до 49 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус. За целта не е необходимо медицинско направление. При прегледа лекарят – специалист по акушерство и гинекология, взема материал за цитонамазка за извършване на цитологичното изследване и издава медицинско направление за медико-диагностични дейности. Оказаната медицинска помощ се отразява от лекаря – специалист по акушерство и гинекология, в амбулаторен лист.
При открит карцином на шийката на матката личният лекар или специалистът по акушерство и гинекология насочва пациента с направление за хоспитализация и оперативно лечение.
След хирургичното отстраняване на тумора се дава материал от него за хистологично изследване и имунохистохимия. Ако се установи наличието на туморни клетки в изследваната проба, лекуващият лекар насочва пациентката за представяне пред Обща клинична онкологична комисия. Тя определя окончателната диагноза, стадия, прогностичната група и лечебната стратегия в различни етапи на болестта. Решенията на клиничните онкологични комисии са писмени и копие от тях се предоставя на лекуващия лекар. На пациентката се съставя план за лечение, гарантиран от бюджета на Национална здравноосигурителна каса.
Според изготвения план за лечение може да бъде назначено провеждането на химиотерапия, лъчелечение, имунотерапия или комбинация от тях.
Лечебните заведения, сключили договор за изпълнение на дейностите по тези пакети, осигуряват на пациентите пълния обем диагностични и лечебни процедури по определения план на лечение по време и място на провеждане, като координират и контролират неговото изпълнение.