Култура

Представиха албум с музика, създадена от деца с аутизъм

„Интуиция“ е дело на музиканта Мирян Колев и петима малчугани

 

В културния клуб „Там“ артистът Мирян Колев представи албума „Интуиция“, създаден заедно с пет деца от аутистичния спектър.

Представиха албум с музика, създадена от деца с аутизъмНа събитието присъстваха близо 50 души, които се насладиха на интуитивна музика с лира, калимба, перкусии, синтезатор и флейта. Албумът е наличен в платформата Capturing Creativity и според артиста е подходящ за всеки, който иска да чуе нещо различно.

„Една от основните идеи на този проект е да покаже, че обществото не трябва да възприема децата с аутизъм като хора с увреждания. Всъщност те са по-различни от нас, имат друга чувствителност и много често имат таланти и други способности, които невинаги биват развити. Идеята е да ги покажем“, разказа Мирян Колев. Той е записал албума за 4 дни с децата от Дневния център „Дъга“ в София и го е обработвал още 2 месеца тази пролет.

Артистът сподели, че проект „Интуиция“ е помогнал на децата да излязат от рутината и да общуват по-добре.

Представиха албум с музика, създадена от деца с аутизъм„Хората с аутизъм имат по-ясно изразена чувствителност към звук, към образ. Моята идеята беше да направим този албум, като използваме метода на свободната импровизация. Предполагаше се, че на тях ще им е по-лесно да излязат от стереотипите на попмузиката, и точно така се случи“, обясни още Мирян Колев за „Интуиция“.

По-рано този месец албумът беше представен на живо и в София. Той се реализира в партньорство със сдружение „Асоциация аутизъм“ и фондация „Иновации в културата“.

Елина ГЕНОВА

Снимки: Росина ПЕНЧЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *