В изложба показаха дарени през последната година предмети на Регионалния исторически музей
Сред тях е родословното дърво на Левски
Регионалният исторически музей представи в изложба новопостъпилите за 2024 година дарения, а благодетелите бяха отличени по време на откриването.
Всички дарители получиха „Свидетелство за дарение“ и книгата „По времето на неизгубените следи“ на издателство „Български бестселър“, дарена от автора – писателя Димитър Томов. Свидетелствата и книгата бяха връчени от директора на РИМ Велико Търново д-р Иван Църов.
В изложбата „Заедно да съхраним историческата памет“ в музей „Възраждане и Учредително събрание“ са показани част от близо 500-те материали и книги, постъпили в нашите фондове и специализирана служебна библиотека тази година.
Най-много са постъпленията в отдел „Нова и най-нова история”. Сред тях е колекцията от 120 медала, грамоти, флагчета, значки и снимки от майстора на спорта по стрелба с лък Петьо Кишев, които отразяват неговата спортна кариера. Колекция снимки на бележити търновски фамилии е дарил Петър Друмев. Снимки са постъпили и от Нелина Църова и Марио Филипов. Бригадирски униформи на Кирил Иванов и материали, свързани с бригадирското движение, е дарила дъщеря му Татяна Иванова.
Предмети от бита и тъкани от ХХ в. предоставени от Ангел Велчев, Павлина Рачева, Светла Кефирова, Кръстю Узунов, Иво Иванов и Георги Станчев, попълват колекцията от етнографски материали.
За обогатяване на историята през периода ХV – ХIХ в. допринасят родословно дърво на рода на Васил Иванов Кунчев – Левски, предоставено от Иван Чолаков. Копие на карта на Търново от средата на ХIХ в. бе предоставено от проф. д.и.н. Иван Русев. Карти за дейността на Васил Левски и промени в диоцеза на българската екзархия от 1870 до 1953 г. са предоставени от фондация „Активна историческа карта”. Археологически материали са постъпили от Борис Недялков, д-р Калин Чакъров и Даниел Миновски. Сред дарителите са и хора, предоставили финансови средства за археологическите разкопки, проведени край Самоводене под ръководството на проф. д-р Хитко Вачев.
Експозицията „Заедно да съхраним историческата памет“ може да бъде посетена през целия месец ноември.
Снимки: РИМ