Горещи новиниОбразованиеОбщество

С шествие по главната улица Гимназията по туризъм отбеляза 200 години от рождението на д-р Васил Берон

С ШЕСТВИЕ ПО ГЛАВНАТА УЛИЦА „ВАСИЛ ЛЕВСКИ“  УЧЕНИЦИТЕ И УЧИТЕЛИТЕ ОТ ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО ТУРИЗЪМ ОТБЕЛЯЗАХА 200 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО И 115 ГОДИНИ ОТ КОНЧИНАТА НА СВОЯ ПАТРОН Д-Р ВАСИЛ БЕРОН.

Възпитаници на гимназията, с голям трансперант на училището, поведоха колоната по специално затворената улица за мероприятието. Те носеха и портрета на бележития българин под звуците на оркестъра от Националния военен университет.

В шествието, освен ученици и учители, се включиха бивши възпитаници на гимназията, както и IX Етърски ученически гвардейски отряд, под ръководството на Евгени Коев.  Всички те преминаха по цялата дължина на главната улица и се отправиха към паметника „Майка България“, където беше поднесен венец.

Тържеството продължи в голямата зала на Община Велико Търново, а преди официалните слова всички посрещнаха училищното знаме и изслушаха националния химн на България. След това ученици прочетоха мненията и ласкави слова на видни българи и европейци за д-р Васил Берон.

ЧЕСТВАНЕТО СЕ ПРОВЕДЕ В НАВЕЧЕРИЕТО НА 60-ТА ГОДИШНИНА ОТ ОСНОВАВАНЕТО НА ГИМНАЗИЯТА, А В СЛОВОТО СИ ДИРЕКТОРА ТАТЯНА ДАНЧЕВА ПРИПОМНИ ИСТОРИЯТА НА УЧИЛИЩЕТО, КОЕТО САМО ОТ ДВЕ ПАРАЛЕЛКИ ДНЕС Е НАРАСНАЛО ДО 20.

„Сега ще ви разкажа една история. През 1964 г., от съществуващата Търговска школа, се създава едно ново училище, което да подготвя кадри за нуждата на търговията и ресторантьорството. То е най-малкото в града, само от две паралелки. В него работят общо осем ентусиасти. Шестима учители, счетоводител и касиер. През 1972 г. те решават тяхното училище да има име. Решават това да бъде д-р Васил Берон“, сподели Татяна Данчева. Тя припомни, че патронът на училището е доктор по медицина и хирургия, автор на първия българо-френски буквар, първата българо-немска граматика, първата логика на български език, на първата зоология. Татяна Данчева припомни, че д-р Берон е първият дипломиран лекар, завърнал се в България, както и че той извършва първите разкопки на Царевец и Трапезица. Присъстващите научиха също, че патронът на училището е бил председател на църковно-училищната община, управител на градските училища, учредител на Археологическото дружество, депутат в Учредителното събрание и пръв директор на Мъжката гимназия във Велико Търново.

„Днес, 60 години по-късно, това е нашето училище- най-голямата професионална гимназия в областта. От две паралелки, сега се обучават ученици в 20 паралелки. Училището е с големи успехи, модерно, бързо развиващо се, отговарящо на изискванията на пазара на труда. Работим по проекти, въвеждаме нови методи на обучение, заемаме призови места в състезания по професии, чужди езици и предприемачество“, каза още в словото си Татяна Данчева.

ПОДРОБНОСТИ ЗА Д-Р ВАСИЛ БЕРОН ПРЕДСТАВИ УЧИТЕЛЯТ ГЕОРГИ ДИМИТРОВ, КОЙТО Е ИЗСЛЕДОВАТЕЛ НА ЖИВОТА И ДЕЛОТО НА ВИДНИЯ БЪЛГАРИН. Той посочи, че патронът на училището никога не е бил член на политическа партия и е работил със сърце за България.

Специален гост на честването беше родственикът на прочутия българин Петър Берон. Бившият депутат, който през 90-те години беше и кандидат за вицепрезидент с Жорж Ганчев, сподели вълнението си от отбелязването  на годишнината. Той отговаря на въпроси на ученици и беше категоричен, че посланието на д-р Васил Берон към младите днес щеше да бъде да останат завинаги млади.

„Д-р Васил Берон е подписал Търновската конституция, а на мен се случи да подпиша сегашната. Той е издал първите две книги по зоология на български и аз станах зоолог и се занимавам с тези въпроси. Не е лошо да се поддържа паметта на тези, които са направили нещо за България“, сподели Петър Берон.

Честването завърши с излъчване на филм за патрона училището, който е дело на учениците, под ръководството на Флорина Борисова.

Михаил МИХАЛЕВ

Снимки: авторът

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *