Водещи новиниОбщество

Завръщане в миналото: Преди 30 години английски археолози откриват византийски монети край Дичин

През далечната вече 1996 г. екип от български и английски археолози проучват римската крепост „Градището“ край великотърновското село Дичин.

Крепостта „Градището“ при Дичин.
Крепостта „Градището“ при Дичин.

Първите публикации за интересните открития са публикувани на страниците на „Борба“ преди близо 30 години.

През 90-те години английски и български археолози правят разкопки край Дичин и се натъкват на множество византийски монети. Те са образци от управлението на няколко византийски императори и обхващат периода от IV до VI век.

С проучването на селището се е занимавал проф. д-р Ендрю Полтар, ръководител на английския екип, според който това е едно специално село и особено важен район за европейската история. Освен монетите интересен се оказал и водопроводът, който представлява стар римски акведукт с аркада. Вероятно е бил висок 2,5 и дълъг 20 м, споделя тогава за “Борба” настоящият директор на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов.

Крепостта „Градището“ заема площ от около 11 декара.

Основната стена на крепостта е с дебелина между 1.75 и 1.8 метра и е изградена от речни и ломени камъни със слоеве тухли за допълнителна здравина. Стените са украсени с пиластри, които допълнително стабилизират конструкцията, а по тях има арки, свързващи пиластрите. С дебелината си от 2.5-2.6 метра укрепленията на Градището са впечатляващо защитни за времето си.

Ралица КОПАРАНОВА

Снимка: Български крепости

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *