Икономика

Заводът „Червена звезда“ произвеждал алпийски котки, забивали ги в леда на 7495 м

И днес много хора си спомнят за един от продуктите на „Червена звезда“- така наречените „алпийски котки“, които са използвани за изкачване на труднодостъпни върхове от алпинистите.

Червена звездаТяхната история е свързана и с първата клубна международна експедиция на Алпийски клуб „Трапезица 1957“ – „Памир – 1985“, посветена на 800-годишнината от въстанието на Асен и Петър. За нейната подготовка е изграден организационен комитет от 19 души с председател Румяна Цонева – секретар на Общинския комитет на БКП, Комисия за пропаганда и агитация и Комисия по финансовата и материалната част.

Извършва се огромна спортна, организационна и техническа подготовка. В МЗ „Червена звезда“ в Дебелец се изработват клинове за лед и самохватки, котки за сняг и клинове дедмен. Именно тази екипировка помага на търновските алпинисти в славната им експедиция. Алпинистите от Велико Търново успяват да изкачат с котките от Дебелец връх „Комунизъм“, който е висок 7495 метра.

Всъщност производството на алпинистка екипировка в завода започва сериозно през 1988г. Работещият там катерач Христо Шипчанов – Шипката успява да убеди директора на завода, че в подобно начинание има хляб.

Скоро се появяват първите чукове, клинове и котки с марката на завода, част от които се разпределят между алпийските клубове. Започва производство и на специализирана екипировка като ексцентрици, клеми, самохвати, десендьори, както и иновативен за времето си модел протриващи устройства – рапел рак.

Но така или иначе, най-популярният артикул от производството на завода остават дебелските алпийски котки с каишки.

„За регулиране на дължината човек трябваше да има отвертка и гаечно ключе – имаше възможност да се регулира ширината на предницата. Връзвахме ги с фитили за лампа. Като отидох в София, си търсех неразтегливи синтетични ленти на Женския пазар“, споделя алпинистът Момчил Дамянов.

Михаил МИХАЛЕВ

One thought on “Заводът „Червена звезда“ произвеждал алпийски котки, забивали ги в леда на 7495 м

  • Завод “Червена звезда” произвеждаше и много други неща, уникални и по-малко уникални, но винаги търсени и ценени.
    Завод “Червена звезда” /и закаченото за него училище, т.нар. Академия, знаете…/ обучи поколения машиностроители, за каквито сега ред работодатели от региона, че и по-надалеч реват и плащат на некадърни стругари по 2000 лв. заплата, а “специалистът” една гайка не може да направи.
    И така правеше завод “Червена звезда”, преди да попадне в ръцете на една фирма, която да сглобавя едни по-големи неща по крадени от Румънско чертежи и снимки и в ръцете на един фонд от южна БГ, които с общи усилия го разкостиха…
    Завод “Червена звезда”… Абе и завод “Флаг на звезди” да се казва, все тая, ама да прави онова, което и едно време!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *