Здраве

Защо е важно да проверявате здравното си досие?

ВСЕКИ ЗДРАВНООСИГУРЕН ПАЦИЕНТ ИМА ПРАВО ДА УПРАЖНЯВА КОНТРОЛ ВЪРХУ НАЧИНА, ПО КОЙТО СЕ ХАРЧАТ ПУБЛИЧНИТЕ СРЕДСТВА, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ЗДРАВЕ. За това алармират от НЗОК в рубриката „НЗОК за теб“.

От ведомството обясняват, че това може да стане чрез справка в здравното досие през мобилното приложение „е-Здраве“.

Наскоро РЗИ проведе информационни кампании за сдвояване към дигиталната платформа, в която са записани всички медицински услуги или лекарства, за които Здравната каса е заплатила за съответния пациент.

„НЗОК насърчава здравноосигурените лица активно да проверяват информацията в пациентските си досиета с цел подобряване контрола върху изразходването на обществения ресурс. Това е много ефективна форма на контрол на лечебните заведения, аптеките и договорните партньори“, обясняват от институцията.

Служителите на НЗОК насърчават гражданите, които установят, че имат нарушени права при оказване на медицинска или дентална помощ, да подадат писмени жалби до директора на съответната районна здравноосигурителна каса по местоживеене или до централното ръководство в София. В документа следва да се посочи най-малко едно от следните основания: отчетена, но неизвършена медицинска дейност; качество на медицинската помощ, което не съответства на критериите, определени в националните рамкови договори; отказан достъп до медицинска документация; получени от изпълнител на медицинска или дентална помощ суми без правно основание.

За изясняване на фактите, изложени в жалбата, се назначава проверка по документи на изпълнителя на медицинска помощ или на лечебното заведение, като жалбоподателят задължително се уведомява за резултатите.

„Пациент се е лекувал в лечебно заведение, но след изписването си забелязал в получената епикриза оперативна интервенция, която не била осъществена. Сигнализирал НЗОК и по случая била извършена проверка, при която е проведена анкета с пациента и е издадена заповед за налагане на санкции – частично прекратяване по съответната клинична пътека на лечебното заведение и възстановяване на сумата, получена от НЗОК без правно основание“, посочват от ведомството като пример за нарушени здравни права.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *