Майстор металорежещи машини от Правда спечели с глас прозвището Финландския Том Джоунс
Стефан Ангелов покорявал световни сцени, а днес забавлява посетителите на емблематичен търновски ресторант
СТЕФАН АНГЕЛОВ Е ПРЕДСТАВИТЕЛ НА ОНЕЗИ ТАЛАНТЛИВИ БЪЛГАРИ, КОИТО ПО СТЕЧЕНИЕ НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА СА ПОЛУЧИЛИ ПО-ГОЛЯМА СЛАВА И ПРИЗНАНИЕ В ЧУЖБИНА, отколкото у нас.
62-годишният мъж бил рок звезда и се изявявал в шоу програми редом със световни музикални величия като „Бони М“. Заради характерното му силово пеене се сдобил с прозвището Финландския Том Джоунс. Любопитна част от биографията му е фактът, че въпреки дарбата си той практикувал години наред втора професия – майстор металорежещи машини. И така години наред през деня изработвал различни елементи, а вечер се раздавал на микрофона.
Стефан е родом от горнооряховското село Правда. Завършил средно специално образование в механотехникума в железничарския град и благодарение на това, напуснал школото с необходимите умения и знания за професията майстор металорежещи машини. От малък се увлякъл по музиката, вдъхновен от неговия брат, който бил китарист. Имал щастието да участва в сформирането на рок банда и през 1987 г. се отправил към Германия. После се преместил в Скандинавия, където работил във Финландия, Дания, Швеция и Норвегия.
„Имахме участия в нощни клубове и барове. Изпълнявахме парчета от стиловете хардрок, поп и рок, защото това бяха най-престижните жанрове по онова време. Работил съм с много популярни български музиканти като Маргарита Хранова, „Диана експрес“, ФСБ и др.“, сподели той.
Най-вълнуващият период в неговата кариера обаче бил моментът, в който продължение на месец участвал в шоу програма на ферибот съвместно с „Бони М“. Неговата банда подгрявала диско групата и след изявата им продължавали да свирят пред публиката.
„Беше невероятно преживяване. Бяхме денонощно заедно с Боби Фарел. Станахме приятели и имам страхотни спомени. Той беше фамозна личност“, разказа Ангелов.
В чужбина Стефан работил също и в няколко компании, развиващи дейност в сферата на металургията и обработването на метали. Произвеждал елементи за мобилни телефони, части за бронирани военни машини и др.
В чужбина срещнал и своята съпруга, която е финландка. Запознали се на ферибот. Двамата станали родители на две дъщери.
„Присъствах на раждането на децата си. Във Финландия е задължително бащата да е до родилката в този важен момент. Да видиш как детето ти идва на бял свят, е най-великото нещо“, категоричен е той.
През 2009 г. се наложило Стефан да се върне в България. Случили се неприятности и родителите му имали нужда от неговата подкрепа. Няколко години по-късно съпругата му го последвала у нас.
За талантливия певец било немислимо да се откаже от музиката и започнал работа в ресторант „При Коксъна“. Вече 8 години всяка петък и събота вечер забавлява посетителите на заведението с рок, поп и фолклорни изпълнения.
Казва, че поддържа форма с много пеене. В дома си направил собствено студио, в което репетира и се отдава на музикални импровизации.
„Най-голямата заблуда е, че когато се приемат сурови яйца, чай с мед и други бабини рецепти, човек ще започне да пее по-добре. Необходима е дарба и много работа. За мен е изключително важно да виждам вълнението в очите на хората, когато пея. При първия случай, в който видя, че вече не мога да предизвикам възторг в публиката, ще се откажа от пеенето“, категоричен е Стефан.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимка: авторката