Горещи новиниЕленаОбщество

Регистрират Еленския бут в ЕС

Голяма атракция на празника бе най-малкият касапин – Ивайло, на 1 година и 11 месеца

 

ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ИЗБРАХА ДА ПРЕКАРАТ УИКЕНДА НА ПРАЗНИКА НА ЕЛЕНСКИЯ БУТ. Най-значимото и мащабно събитие в балканското градче предизвика фурор и привлече хора от цялата страна. Интересът тази година бе толкова голям, че както казва народът – игла да хвърлиш – няма къде да падне. На мегдана бяха разположени многобройни щандове за продажба на местния деликатес, определян като цар на мезето, други атрактивни колбаси, мръвки и всевъзможни вкусотии. Редом до тях имаше скари и чевермета, на които хора се редяха огромни опашки. Местата за сядане постоянно бяха заети, затова клиентите купуваха тарелки с мръвки, салати и различни гарнитури, и хапваха в движение, докато разглеждат сергиите.

Официалният старт на събитието бе даден точно в 11:00 ч. в тържествен водосвет от отец Валентин Георгиев. Гости на празника бяха Йорданка Чобанова, ръководител на представителството на Европейската комисия в България, депутатът Димитър Николов, зам.-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев, областният управител Ивайло Здравков и кметове на общините в региона.

„Работим заедно с министерство на земеделието и храните за защитено географско указание на Еленския бут. Не мога да са ангажирам с точно прогноза, но процедурата е сериозна. Може би, до година, две, ще можем да се похвалим с това. Инициативата е на местната общност, разбира се, с подкрепата на община Елена“, съобщи още кметът на Елена инж. Дилян Млъзев.

„Празникът на Еленския бут е символ на българското кулинарно изкуство. Еленският бут не само завлява със своя изключителен аромат и вкус, но той е и връзката с нашите традиции, със спомена за дома и родното. Вкусът му олицетворява вековните традиции на майсторите, които с много любов и търпение създават нещо, което стават част от българската душа“, заяви Йорданка Чобанова.

 

Зам.-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев прочете на сцената приветствено слово от агроминистър д-р Георги Тахов.

„Празникът се организира веднъж в годината, но град Елена, освен туристическа, може да бъде и кулинарна дестинация по всяко време, защото този продукт се предлага винаги от предприемчивите производители в региона. Обработкатс на месо е един от ключовите сектори на хранително-вкусовата промишленост в България. През 2022 г. нетният оборот на фирмата за преработка на месо и месни продукти в страната достига 1,9 млрд. евро, което с близо 24% над нивото от предходната година“, заяви той.

„Единадесетото издание на празника го подготвихме съвместно със сдружение „Еленски бут“ и община Елена. Опитайте нашите деликатеси и се уверете в тяхното качество“, призова Иван Трухчев представител на Местният съвет по туризъм.

След като бе даден старт на празника пред сцената се извиха кръшни хора, а за доброто настроение се погрижиха музикантите от Виенската фолк група.

Само на няколко метра от официалната част на събитието, в касапския кът в това време изпълняваха обичая – пърлене на прасе в трап. Главно действащо лице в спефицичната работа беше майстор касапинът Антон Антонов. Сръчният балканджия се погрижи за разфасоването на прасето, с помощта на специален помощник. Това беше най-малкият касапин в празненството – Ивайло, на 1 година и 11 месеца. Мъникът бе облечен в носия и зорко наблюдаваше какво върши неговият дядо. Момченцето стана атракция за публиката и предизвика умиление сред всички присъстващите.

„Пресъздаваме традициите, които сме научили от нашите деди. Когато се коли прасе, се прави трап със салкъмови върлини. В него пърлим прасето, после го почистваме с нож и разфасоваме месото. След това мръвките се осоляват и поставят в дървена каса. Бутовете престояват в нея около 40-50 дни. След този период вадим месото, измиваме го със зелева чорба и се пробива дупка с кинжар в долния край на бута. Закачаме го по старите чардаци, по покриви и комарници. Така съхне 12 месеца. Толкова време е необходимо, за да узрее и да стане годно за консумация“, обясни опитният касапин Антон.

 

На място бяха раздадени 400 порции боб с джолан, друсан кебап, свинска чорба и спаначник. Гозбите бяха приготвени от 10 дами, доброволки, представителки на културите среди в общината.

„Дойдохме в ранни зори, накладохме огъня, приготвихме продуктите и забъркахме с много любов всички гозби. Раздаваме ги с ентусиазъм на гостите, за да опитат вкусовете от Балкана“, разказаха сръчните дами.

Над 1500 еленски бута бяха приготвени и изложени за празника. Освен това изоблистваше от луканки, суджуци, сушени ребра, джолани, петрохани, филета и др. Цените бяха по-високи от миналогодишните. За цял бут клиентите трябваше за платят по 33-35 лв./кг. Останалите мръвки се продаваха в диапазона 55 – 75 лв.кг. Много от посетителите закупиха готови кюфтета и кебапчета, които да изпекат вкъщи. Не липсваха желаещи да си вземат и осолена сланина, която се продаваше на 55 лв./кг.

Интерес имаше и към останалите производители, които участваха в празника. Те продаваха гъби, вино, конфитюри, мед, билки, сирене, кашкавал и други вкусотии.

Десетки бяха и занаятиите, които допринесоха за пъстротата на събитието със своите ръчно изработени продукти. Имаше голямо разнообразие от ножове, дървени съдове, картини, детски играчки, тъкани чанти, плетени кошници, бижута, лъкове, сувенири, свещи…

Празникът продължи и в неделя с още много забавни събития и концерт на певицата Кали.

Доволни от огромния интерес и поток от хора бяха не само организаторите на мероприятието и десетките търговци, но и местните хотелиери. Базите на нощувки бяха препълнени.

За да се улесни придвижването на хората специално за събитието беше отворен и ремонтираният път Лясковец – Елена. Екипи на полицията регулираха движението в района на празника, а за да подсигури допълнително безопасността на посетителите беше ангажирана частна охранителна фирма.

Галина ГЕОРГИЕВА

Снимки: авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *